İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Muhteşem Prömiyer

Writer: NYX Magazine

Date: 28/12/2023

PAYLAŞ

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus besteci P. İ. Çaykovski’ nin 1891 yılında bestelediği son eseri olan Fındıkkıran balesinin prömiyerini dün akşam gerçekleştirdi. 

Küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarının konu edildiği büyü-masal tarzı ndıkkıran balesinin prömiyeri Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda yapıldı. Biletleri satışa çıkar çıkmaz biten prömiyer muhteşemdi. Eserde yer alan sanatçılar, orkestra ve özellikle İstanbul Devlet Opera ve Balesi – Çocuk Balesi öğrencilerinden 16 öğrencinin dansları tüm sanatseverler tarafından coşkuyla alkışlandı.

Alman yazar E. T. A. Hoffmann’ın değişik ülkelerdeki benzer halk öykülerinden yola çıkarak 1816‘da  yazdığı ‘’Fındıkkıran ve Fareler Kralı’’  adlı öyküyü,  ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas (père); hikayenin kasvetli havasını yumuşatıp bir masal havasına dönüştürerek, uyarlama ve çeviri şeklinde 1844‘te yayımlamıştır. 

St. Petersburg‘daki Krallık Tiyatroları’nın 1890’larda yönetmeni olan Ivan Vsevolozhsky, Dumas’nın Fındıkkıran öyküsünün iyi bir bale eseri olabileceğini düşünmüş ve Çaykovski’den bu konu üzerine bir bale bestelemesini istemiştir.  Çaykovski’nin, Krallık Tiyatrosu’nun bale yönetmeni Fransız asıllı ünlü koreograf Marius Petipa’nın hazırladığı detaylı libretto üzerine bestelediği Fındıkkıran balesinin dünya prömiyeri 18 Aralık 1892‘de yapılmış ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu başarısızlığa rağmen sonraki yıllarda çeşitli koreografların eserde düzenlemeler yaparak yeniden sahnelemeleri sayesinde bale, kaybolup gitmekten kurtulmuştur.

Bir yeni yıl klasiği olarak dünyadaki bütün bale topluluklarının repertuvarında değişmez bir yer alan Fındıkkıran balesinin koreografisi Mehmet Balkan’ a ( M.Petipa – L.Ivanov’ dan sonra) ait. İki perdelik eseri Lale Balkan sahneye koydu.

Skoda’nın kostüm sponsoru olduğu Fındıkkıran, Ocak ve Şubat aylarında da bale severlerle buluşmaya devam edecek.

 P. İ. ÇAYKOVSKİ

  FINDIKKIRAN

  Bale 2 Perde

Reji ve Koreografi:    Mehmet BALKAN ( M.Petipa – L.Ivanov’ dan sonra)

Orkestra Şefi:             İbrahim YAZICI / Zdravko LAZAROV

Sahneye Koyan:         Lale BALKAN

Dekor:                          Tayfun ÇEBİ

Kostüm:                       Sevtaç DEMİRER 

Işık:                               Taner AYDIN      

Video Prodüksiyon:  Ahmet ŞEREN

Şeker Perisi / Clara:  Büşra AY 

Prens / Clara’nın Erkek Arkadaşı: Çağatay ÖZMEN 

Çiçek Valsi Prens: Oliver SPENCE

İyilik Perisi: Ayça ANIL

Drosellmayer:  M. Nuri ARKAN 

Baba: Alkış PEKER 

Anne: Ayşe KIRAN 

Büyükanne: Tülay YALÇINKAYA 

Büyükbaba: Özerk TOZKOPARAN 

Colombine: Zeynep GÜÇOĞLU 

Harlequin: Can BEZİRGANOĞLU

Fındıkkıran: Can BEZİRGANOĞLU 

Kral Fare: Egemen KEMENT ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları prömiyer akşamı eserde dans ettiler.

PAYLAŞ