İyi Hissetmek

Writer: Asu Çetin

Date: 02/11/2023

PAYLAŞ

Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Elimizde olan veya olmayan sebeplerden dolayı yaşamımızda inişler ve çıkışlar yaşarız. Çıkışlardaki duygulara bayılırız hiç kaybetmek istemeyiz, doya doya yaşamak isteriz. İnişlerdeki duygularla kalmak ve kabul etmek ise oldukça zordur. Bu duyguların da yaşamın bir parçası oduğunu aslında hayatı daha canlı yaşamak için bir mesaj olduğunu idaret etmek gerekir. İdrak edemediğimiz nokta da çıkmazlara ve hatalara sürüklenebilir, bir süre daha çaresiz ve cansız yaşamaya devam ederiz.  

Özellikle de böyle dönemlerde daha iyi hissetmeniz ve enerjinizi olumlu şeylere harcamanız için bazı önerilerimiz var.

Çok iyi hissettiğiniz bir anınıza geri dönün…

Bir durum içindesiniz ve baktınız kötü hissediyorsunuz, canınız sıkılıyor hatta çaresizce ne yapcağınızı bilemiyorsunuz. Kapatın gözlerinizi önce derin birkaç nefes alın, sonra kendinizi çok iyi ve tam hissetiğiniz bir güne, bir olaya veya ana gidin. Oradaki hislerinizi hatırlayın.

Ne istediğinizi düşünün…

İstediğiniz olaylar ve durumlarla karşılaştınız. Bunun çok doğal olduğunu kabullenin. Şöyle bir düşüncelerinize bakın, sürekli bir daha yaşamak istemediğiniz durumlar mı dönüyor?  Bilinçli olarak durdurun ne istemediğinizi değil ne istediğinizi düşünün.

Olumlu düşünceler daha güçlüdür…

Olumsuz düşünceleri hemen yok edemeyebilirsiniz. Fakat şunu bilin, olumlu düşünceler olumsuz düşüncelerden daha güçlüdür ve olumsuz düşüncelerin gerçekleşmesi biraz daha uzun sürer. Bu nedenle her olumsuz düşüncenize karşılık bir olumlu düşünce yaratın.

İyi duygulara odaklanın…

Unutmayın ki iyi enerji iyi enerjiyi çeker. İstemediğiniz hisler geldiğinde iyi hislere gidin. Kötüyü izleyin fakat özdeşleşmeyin. Sizi heycanlandıran duygulara odaklanarak ruh halinizi değiştirin. Hayat cevap verecektir. Şöyle bir hatırlayın iyi enerjide olduğunuz da nasıl da işler rast gidiyordu.

Harekete geçin…

İçinde bulunduğunuz duruma olgusal yaklaşın. Düşüncelerinizin duygularınızı oluşturduğunu aklınızdan çıkarmayın.  Hikayeler yaratmamaya çalışın. Örneğin işten çıkartıldınız bir durumda ‘’ Aman Allah’ım işten çıkartıldım. Hayatım mahvoldu. Şimdi nasıl geçinirim? Başarısız da oldum.’’demek büyük bir hikayedir. Bunun yerine ‘’ işten çıkartıldım ve iş aramayalım’’ demek hem gerçekçi hem de harekete geçirici bir yaklaşımdır.

İçinde bulunduğunuz duruma şimdi bir de olduğu gibi bakın ve düzeltmek için harekete geçin.

Yaşam ile uyumlu ol ve yaşama güven…

Ne istediğini bil, istediğin doğrultusunda hareket et fakat isteklerini büyük beklentilere ve hırsa çevirme.  İlk adımını at ve yaşama, enerjinle uyum göster. Her çıkan olumsuzluk da düşme anlamaya çalış. Bazı durumların gerçekleşmesi biraz da evrenle ilgili. Yaşama ve evrene güven. Güvenmek sana iyi hissettirecektir.

Unutma sorumluluk sende…

Her ne olursa olsun iyi hissetme sorumluluğu sende. Dışarı da bir durum veya kişiye bağlı değil. İsteme, inanma ve sahip olma bilincinde ol.

Unutma kimse seni üzmüyo, kimse sana kötü davranmıyor. Sorumluluk tamamen sende. 😊

PAYLAŞ