Kadınlar Değişimi Seviyor

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 18/04/2022

PAYLAŞ

Hüseyin Özcan / Erdem Kıramer Etiler / Hair Stylist

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / burcin.uner@nyxmag.com

Erdem Kıramer mesleğe 1959 yılında başlamış, 1968 yılında Nişantaşı İstanbul’da ilk salonunu açmıştır. 1987 yılında kuaför salonlarının kurumsallaşması adına önemli bir adım atarak Türkiye’de ilk defa şubeleşmeyi ve şirketleşmeyi hayata geçirmiştir.

1985 yılında ekibe katılan ve kırk yıla yakın süredir Erdem Kıramer salonunda misafirlerine hizmet veren Hüseyin Özcan ile görüştük. Kadın saç modasında dünyaki trendleri takip ederek yenilikçi bakış açısıyla sürdüğü mesleğinde: ”Benim için değişmeyen tek şey değişim. Kadınlar değişimi seviyor, ben de bu değişime katkıda bulunduğum için mutluyum” diyerek mesleğine verdiği öneme vurgu yapan Hüseyin Özcan ile sohbetimizi sizlerle paylaşıyorum.

Keyifli okumalar.

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Kuaförlüğe ne zaman ve nasıl başladınız? Erdem Kıramer’le yolunuz nasıl kesişti?

Güzel bir soru. Merhabalar, sevgiyle başlayalım sohbetimize. Biraz geçmişe döneceğiz. Şu an bu soruyu cevaplarken gözümün önünden film şeridi gibi geçmeye başladı. Mesleğe nasıl başladığımı hatırladım. Biz Türk Kuaförleri olarak çoğumuz alaylı olarak mesleğe başlarız. Çocuk yaşta hem okudum hem çalıştım.  Oturduğumuz semtte küçük bir Rum Kuaför Salonu vardı. O gün ki ustamı saygıyla anıyorum. Niko Katakuzino’nun dükkanında çalışmaya başladım. Lise hayatı bittikten sonra Nişantaşı’nda Bizle Kuaför Salonu’nda çalışmaya başladım. Erdem Kıramer ile çalışma hayatımız 1985 yılında başladı. Hayatımın dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim ve halen de sevgi ve saygı ile birlikteliğimiz devam ediyor.

Bu ilkbaharda saçlarda hangi kesim ve renkler ön plana çıkacak? 2022 trendleri neler olacak?

İlkbahar-Yaz trendlerinde yine doğal görünümlü saçlar damgasını vuruyor. Orta uzunlukta bob kesim küt saçlar, her boy saç için dokulu katlar, uzun saçlarda katlı kesimler ve ince kahküller bu yılın gözdesi. Kıvırcık saçlılar için belirgin bukleler ve zahmetsiz görünüm veren iri yumuşak dalgalar da trendler arasında. Renk olarak sarının her tonu, turuncuya yakın parlak tarçın kızıllar ve kahve tonları görebiliriz. Her yıl trendler değişiyor. Ama benim için önemli olan trendler ne olursa olsun kadının kendine yakışan doğru stili bulmasıdır. Moda kadına yakışandır. Kadının en iyi şekilde taşıdığı saç şekli ve rengi onun için en doğru seçimdir.

Daha modern bir görünüm için ilk aklımıza gelen genelde saçlarımızı daha kısa kestirmek oluyor. Ama kısa saç da her yüz tipine yakışmıyor. Uzun saçtan vazgeçemeyenler için modern görünme tüyolarınız var mı?

Evet kısa saç sanki daha modernmiş gibi bir izlenim bırakıyor. Fakat ben bu konuda farklı düşünüyorum. Fikirlerim zaman içerisinde değişti. Uzun saçın kadına daha seksi, daha feminen aynı zamanda daha modern bir görünüm kattığını düşünüyorum. Tabi ki uzun saçtaki ince detaylar önemli. Bu kouda birçok ipucu verebilirim. Yüze düşen kısımdaki saçlar saçın ve insanın bütün havasını değiştirir. Bu bir kahkül olabilir ya da saçın yüz çevresinde çene kısmına düşen uzun katlar olabilir. Saçını topladığında yüzüne düşen küçük saç parçaları kadını daha gizemli hale getirir.

Özet olarak saç kesiminde önemli olan misafirimizin yüzüne ve karakterine uygun stili uyarlayabilmektir.

Yapmaktan en keyif aldığınız işlem hangisi? Renklendirme mi, kesim mi?

Yapmaktan keyif aldığım şeyler derken öncelikle mesleğimi çok seviyorum. Benim için kuaförlük dünyanın en güzel mesleği. Bu çerçevede baktığın zaman tüm yaptığım işlemlerin tümünü kesim, renklendirme ayrımı olmaksızın keyifle yapıyorum.

Müşterilerinizin hiç olmayacak isteklerle size geldikleri oluyor mu? Böyle bir durumda içinize sinmese de müşterinizin istediğini mi yapıyorsunuz yoksa ikna edip kendisine en uygun modeli mi uyguluyorsunuz?

Tabi ki bahsettiğiniz şeylerle karşılaşıyorum. Öncelikle misafirimle detaylı konsültasyon yapıyorum, sonrasında kendi yorumumu da katarak kendisine en yakışan şekli ve rengi tavsiye ederek doğru sonuca ulaşıyoruz. Misafirlerimizin salondan mutlu ayrılması bizim en değerli motivasyonumuz.

En çok hangi ünlülerin saç stillerini beğeniyorsunuz?

Türkiye’de de tarzı ve şaçıyla beğendiğim birçok sanatçı, manken var. Ama ben yurtdışından özellikle beğendiğim kişilerden bahsedeyim: Rosie HW, Chiara FERRAGNI, Sarah Jessica PARKER, Hailey BIEBER.

Gerek tarzları, gerekse saçları bizim çizgimize çok yakın.

PAYLAŞ