Moda Markalarından İlham Veren Paylaşımlar

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 31/12/2021

PAYLAŞ

Son yıllarda, sosyal medya dünyadaki hemen hemen her sektörde devrim yapmayı başardı. Ancak şüphesiz ki en çok etkilenenlerden biri moda sektörü oldu. Sosyal medya yokken moda trendlerini nasıl takip ediyorduk? Markalar koleksiyonlarını dergilerde paylaşıyor ve bizler de sayfaları çevirerek fikir ve ilham alıyorduk. Ya da şanslıysak defileler televizyonda yayınlanıyordu. Şimdi ise defileleri ister canlı ister sonradan oturduğumuz yerden izleyebiliyoruz, beğendiğimiz modaevinin en son koleksiyonuna bir tıkla ulaşabiliyoruz. Tüm bunların dışında bir de gün boyunca karşımıza, bir zıplamada kıyafetleri değişen insanlar, üzerimdekilerden siz de satın almak isterseniz tıklayın diyen videolar çıkıyor. Trendleri takip etmek hiçbir zaman günümüzdeki kadar kolay olmamıştı.

Eskiden, belirli bir stilin Milano’dan ya da Paris’ten bize kadar ulaşması belki aylar alabilirdi, ancak sosyal medya ile stil bir gecede yayılabiliyor. Artık trendler belirli bir yer veya zaman periyodu için tanımlanamıyor, insanlar konumlarından bağımsız olarak farklı dönemlerden parçaları karıştırıyor ve eşleştiriyor. Sosyal medya sayesinde artık moda yalnızca üst sınıfa hitap etmekten çıktı, her kesimden insan modaya eşit şekilde ulaşabiliyor. Çünkü modaya uygun bir görünüme sahip olmak için pahalı markalardan alışveriş yapma mecburiyeti yok. Instagram ya da Pinterest, uygun fiyatlı bir şekilde nasıl modaya uygun görünebileceğinize dair küçük püf noktaları ve ipuçları paylaşan hesaplarla dolu.

Bununla birlikte tabii ki moda trendleri her zamankinden çok daha hızlı değişir hale geldi.  Birgün trend olan bir parçayı beğenip satın alıyoruz ve daha belki de birkaç kez giymeden başka bir ürünü çok beğenip onu satın alıyoruz. Foot Locker CEO’su Dick Johnson “Mobil teknolojinin, tüketici davranışlarında ve harcama modellerinde sektörümüzün yetişebildiğinden daha hızlı değişimlere yol açtığını görüyoruz” diye itiraf ediyor. Ancak bu kadar hızlı ve çılgınca tüketmenin çevreye zarar vermesi de kaçınılmaz oluyor.

Sosyal medya, hızlı modanın aşırı tüketimini teşvik etse de, aynı zamanda sürdürülebilir seçenekleri gün ışığına çıkarmak için de birçok çalışmayla karşılaşabiliyoruz. En sevilen markalar peşpeşe sürdürülebilir malzemelerden oluşan koleksiyonlarını sergiliyor. Valentino, Gucci gibi en lüks modaevleri bile resmi olarak ikinci el pazarlarına girdiklerini duyuruyor.

Moda artık tüketicilerin de katkıda bulunduğu çift yönlü bir cadde gibi. Tüketiciler nasıl markaları, influencerları takip edip etkileniyorsa, markalar da tüketici eğilimlerinden etkilenerek yeni koleksiyonlarını şekillendirebiliyor.

Bu etkileşimin markalar açısından bir artısı da artık yeni bir reklam biçimine sahip olmaları oldu. En popüler influencerlara ücretsiz ürünler göndererek ya da işbirlikleri yaparak bir anda tam olarak hedefledikleri kitleye ulaşmaları çok daha kolaylaştı.

Sosyal medyanın moda endüstrisi üzerinde radikal bir etkisi oldu ve bu etki yakın zamanda da değişecek gibi durmuyor.

Instagram takipçi sayılarına göre ilk 10 lüks modaevi;

  1. Chanel – 47,9 milyon
  2. Gucci – 46,7 milyon
  3. Louis Vuitton – 46,7 milyon
  4. Dior – 38,7 milyon
  5. Prada – 28,1 milyon
  6. Dolce&Gabbana – 27,2 milyon
  7. Versace – 25,7 milyon
  8. Burberry – 18,7 milyon
  9. Armani – 17,9 milyon
  10. Michael Kors – 16,8 milyon

Bol bol ilham alacağınız, kendi stiliniz yaratacağınız güzel bir yıl diliyorum…

PAYLAŞ