Natürel, Kullanımı Kolay, Huzurlu Saçlar

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 02/07/2021

PAYLAŞ

Sabit Akkaya / Hair Stylist – Kuaförler Derneği II. Başkanı

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / burcin.uner@nyxmag.com

1975 yılında Nişantaşı’nda adım attığı kuaförlük mesleğini, 2014 yılında kendi markasını kurarak taçlandıran Sabit Akkaya, 2019 yılında gerçekleşen 72. Cannes Film Festivali’nde saç şekillendiren ilk Türk Kuaför olarak başarılarını Fransa’ya da taşıdı. Türkiye’nin en ünlü ve en başarılı modacılarıyla Fashion Week backstage’lerinde çalışmış, güzellik yarışmalarına katılmış ve moda çalışmalarına, dergi, televizyon, trend çekimlerine imzasını atmış, birçok önemli yarışmada jüri üyeliği görevi üstlenen Sabit Akkaya başarılı çalışmalarıyla 2021 Mart ayında ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Kuaförler Derneği II. Başkanı olarak sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla pek çok sosyal sorumluluk projesine de imza atan Sabit Akkaya ile yaz sezonu saç trendlerini konuştuk.

Çok küçük yaşlarda başladığınız kuaförlük mesleğinde bu kadar başarılı olmanızın sırrı nedir? Bize biraz hikayenizden bahseder misiniz?

Çok küçük yaşlarda başlamamın çok büyük bir avantajı oldu. Alaylı olarak mesleğe başladığım için, her şeyi kademe kademe öğrenerek, büyük mücadeleler vererek ve daha ilk günden itibaren sadakat duygusunu içimde büyüterek yolumu çizdim. Hayatım boyunca meslek hayatımda bir kere iş değiştirdim, ikinci iş yerimde önce idareci oldum, sonrasında da kendi işimin sahibi oldum. Hayat mottom, çalışmak, sadakatli ve dürüst olmak oldu.

Hem ulusal hem uluslararası önemli organizasyonlarda çalıştınız. Türk kadınının saç tercihlerini dünyaya kıyasla nasıl buluyorsunuz?

Türk kadının saç tercihlerinde, özellikle pandemiden sonra yaşadığımız değişimle beraber, benim düşünce yapımla da paralel, doğru tercihlerin popüler olduğunu görüyoruz. Bir kere Türk kadını dünyaya kıyasla, çok daha bilinçli, saçının kıymetini bilen bir çizgide yol almayı tercih ediyor. Kalıpların dışında düşünüp, saçı yıpratmayacak işlemlere yöneliyor.

2021’de pandemi etkisiyle saçlarda daha zahmetsiz stiller öne çıktı gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Pandeminin bize çok şeyler öğrettiğini biliyoruz. Yeni bir dünya düzeni, her sektörde yeni değişimlere yol açtığı gibi, bizim mesleğimizde de dönüm noktaları oluşturdu. Yeni dönemin en göze çarpan stili, daha natürel, kullanımı daha kolay, tek başınayken bile rahatlıkla şekil verebileceği huzurlu saçlar diyebilirim.

Bu yaz saçlarda en çok hangi modelleri göreceğiz? Hangi kesim ve renkler ön plana çıkıyor?

Benim şahsi görüşüm, bu yaz çok önemli. Mevsim itibariyle artan sıcaklıkta, denizde, açık havada kullanımı rahat, katlı kesimler, volüm verebilecek kolay şekillenebilen modelleri göreceğiz. Havuz ve deniz suyuna dayanıklı ve bozulmayacak sıcak renk tonları tercih edilecek.

Kesimde başta “curtain bangs” modeli olmak üzere katlı kesimler, farklı örgü modelleri, şekillendirmede wag dalgaları şu an ön planda.

Bizim, özel bir teknik ve farklı tasarımlı bigudilerle başlatmış olduğumuz, gurur ve onur duyarak söylemek isterim ki şimdi birçok kuaför meslektaşım tarafından da uygulanmaya başlanan Yeni Nesil Perma da bu sene yine ön planda olacak, kolay kullanımı ve rahat kullanımı ile zamansız bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

Galiba her kadın hayatının bir döneminde mutlaka kakül deniyor. Kakül en çok hangi yüz tipine yakışır, ya da kimler asla kakül kestirmemelidir?

Kakül bence hiçbir zaman modası geçmeyecek bir saç stilidir. Saç modelinden sıkılan hanımların, yüzüne tamamen başka bir hava katacak kesim şekli bence. Kakülleri değişik versiyonlarla çoğaltabiliyoruz, curtain bangs, üzerine katlı kesimler ile bambaşka tarzlar yaratmak mümkün olabiliyor. Perçemle kakülü de ayırt etmek lazım. Perçem tamamen düz kesim ve yoğunluğa sahipken, kakül üzerinde oynamalar yapılabilen, degradeli, dalgalı, katlı veya kulak üzeri ile birleşen alternatiflerle çoğaltılabiliyor.

Her yüz tüpüne uygun bir kakül vardır. Yüz şekli ve alın mesafesine göre ince hesaplanarak ve tasarımın iyi planlanmasına bağlı olarak, yakışmayacak bir kadın yoktur.

Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber düğünler de artıyor. Bu yazın gelinleri için hangi saç modellerini önerirsiniz?

Gelin konusu bizim yıllardır, üzerinde çok fazla kafa yorduğumuz bir konu. Değerli modacılarla gerçekleştirdiğimiz defileler, bulunduğumuz otellerin misafir ettiği farklı coğrafyaların misafirleri ufkumuzu açmaya ve tüm dünya trendlerini deneyimleme ve sentezleme fırsatını yarattı.

Bu işi çok iyi yaptığımıza ve çok parlak projelere imza attığımıza inanıyorum. Her şeyden önce biz, kalıplaşmış yaklaşım ve modellerden uzaklaşarak, natürele dönmenin doğru bir karar olduğunu, bugün en çok tercih edilen modellerin natürel tasarımlar, taze, fresh look’lar, açık ve helenistik modellerin tercih edilmesinden anlayabiliyoruz. Düğün seremonileri, gelinlerimiz için unutulmaz bir an olacağından, en önemli konu gelinin o gün kendisini rahat ve mutlu hissetmesidir.

En çok hangi ünlülerin saç stillerini beğeniyorsunuz? (yerli ve yabancı, ya da sadece yabancılar olabilir)

Özellikle Rihanna’ya her saç stilini çok yakıştırıyorum. Onun yanında Dua Lipa, Chiara Ferragni, Hailey Baldwin Bieber ve Kendal Jenner saç stillerini beğendiğim ünlüler arasında.

PAYLAŞ