Nefes Kadar Hafif, Zamansız ve Kaliteli Çantalar, Tasarlamak İçin Yola Çıktık…

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 29/03/2021

PAYLAŞ

Esin ve Benan Terzioğlu
Qimu Bags Markası Kurucuları

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / [email protected]

Esin Terzioğlu İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, avukat bir anne. Kızlarının eğitim hayatlarını daha yakından takip edebilmek adına uzun yıllar mesleğine ara vermiş. Onların artık desteğine gerek kalmadığını hissettiği noktada tekr ar iş hayatına dönmek istemiş.

Esin Hanım bu konuyu şöyle açıklıyor: ”Sanıyorum tasarım bütün hayatımda öncelikli bir olguya sahipti. Benan’ın da desteğiyle kendi markamızı kurma fikri gelişti.”

Benan Hanım mimari tasarımdan, moda tasarımına geçişiniz nasıl oldu?

Tasarımı her yönüyle çok seviyorum. Tasarımı bütün olarak ele almak adına New York’ta mimari okudum. Mezuniyetten sonra annemle beraber bir iş yapma hayalim vardı, bu hayalimi QIMU ile gerçekleştirmiş olduk.

Moda alanında bir marka yaratma konusunda kim kimi ikna etti, anne-kız birlikte böyle bir yolculuğa başlamaya nasıl karar verdiniz?

Esin Terzioğlu: Daha önce de bahsettiğim gibi bu konuda Benan beni teşvik edip cesaretlendirmiştir. Çanta konusu, çanta tasarlama fikri ondan çıktı, sonrası tabir yerindeyse iplik söküğü gibi geldi. Benim yıllar içinde oluşan sadelikten yana bir çizgim, tarzım vardı. Benan’ın hem mimar olarak, hem de moda dünyasını yakından takip eden biri olarak belli bir bakış açısı ve vizyonu vardı. İki jenerasyonun tüm artılarını ortaya koyarak yolculuğumuza başladık.

Qimu’nun çok güzel bir anlamı var. NYXmag okurları için markanızın adının hikayesini ve felsefesini anlatır mısınız?

Qimu Çin mitolojisine göre Buda’nın çantası anlamına geliyor. Mitolojik anlamda içine herşeyi alabilen ve hayatın başlangıç nefesini temsil eden bir çanta. İçine herşeyi alabilmesi bereketi de tanımlarken, nefes kavramıyla da hafifliği sembolize ediyor.
Yumuşacık ve hafif deriler kullanmak vazgeçilmezimiz. Kullanıcısının günün her saatine göre adapte edebileceği, çok kaliteli deri ve üstün bir işçiliğin beraber olduğu özgün bir Türk markası olmayı hedefliyoruz…

Tasarımlarınızda abartısız, yalın bir şıklık dikkat çekiyor. Zamansız parçalar olmaya adaylar. Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

İlhamımızı, mimariden, sanattan ve seyahatlerden alıyoruz…

Qimu Bags’i diğer çantalardan farklı kılan özellikler nelerdir? Kadınlar sizi neden tercih ediyor?

Markamızı tercih edenler kaliteyi görünce bizi tebrik ediyorlar. Gerçekten her türlü detayıyla çok fazla ilgilendiğimiz bir işle karşılaşıyorlar. Zamansız, yalın ve çok fonksiyonel tasarımlar yapıyoruz. Bizden bir ürün alan bir kişi neticede 1 ürün satın almış olmuyor aslında, çoklu kullanımı ile birkaç ürün birden almış gibi oluyor.

Dezenfektanlar, maskeler bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek. Bu durum tasarım konusunda çanta boyutlarını da etkiledi mi? İlkbahar/Yaz sezonunda bizi nasıl çantalar bekliyor?

İlkbahar/Yaz sezonunu çok sevdiğimiz iki modelin daha küçük boyları olan micro Cadena ve micro Hemithea ile karşılıyoruz. Daha sonra bunlara yepyeni bir model olan Amelie eklenecek. Bu yılın kutu çanta formatına uygun bir model olan Amelie özellikle gençler tarafından çokça tercih edilecek gibi görünüyor. Ayrıca yaz için Canvas çantalar da hazırlıyoruz. Canvas çantaların da kalitesi ve kullanım rahatlığı nedeniyle beğenileceğini düşünüyoruz.

PAYLAŞ