Romantik Saçlar Sezonu

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 28/11/2022

PAYLAŞ

Erkan Uzelli / MOS Nişantaşı / Hair Stylist

Burçin Yaşar Üner / [email protected]

1985 yılında Manisa’da dünyaya gelen Erkan Uzelli, kuaförlük mesleğine henüz 13 yaşındayken bu işin en önemli okulu olan usta/çırak ilişkisiyle başladı. Okuldan artan kalan tüm zamanını kuaför salonlarında geçiren Uzelli, kısa sürede yeteneği ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Mesleğe adım attığı andan itibaren sürekli mesleki eğitimler alan Erkan Uzelli, yeteneğini ve bilgisini sanatsal düzeyde ortaya koyması ile çok genç yaşlardan itibaren sanat ve cemiyet dünyasının tanınmış saç stilisti olmayı başardı.

2000’li yılların başında saç tasarımı ve stilistlik üzerine ileri düzeyde eğitimler almak için yurtdışına çıkan Erkan Uzelli, Paris, Londra ve Newyork’ta birçok eğitime ve workshopa katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra 2003 yılında Türkiye’nin en iyi kuaförleri arasında yer alan MOS Kuaförlerinin Akmerkez’deki şubesinde çalışmalarına devam eden Erkan Uzelli, burada MOS Kuaförlerinin kurucularından olan Orhan Bademli’den eğitimler aldı. İmaj danışmanlığı ve moda üzerine de eğitimler alan Erkan Uzelli uzun yıllar devam eden eğitimler sonucunda mesleğine usta eğitmen kuaför olarak devam ederek, MOS kuaför salonlarında topuz ve kesim üzerine eğitimler vererek birçok başarılı kuaförün yetişmesine katkıda bulundu.

Stil danışmanlığı ve vizajizm uzmanlığı yapan Erkan Uzelli, birçok derginin kapak çekiminde, ulusal
ve uluslararası defilelerde yaptığı saçlar ile dikkatleri çekerek, klip, defile ve katalog çekimlerinin, TV
programlarının aranılan ismi haline geldi. Ünlü ve başarılı modacı Gamze Saraçoğlu’nun defile ve katalog çekimlerinde saçların emanet edildiği isim olan Erkan Uzelli, Miss Turkey ve Best Model of Turkey yarışmalarında baş saç tasarımcısı olarak görev aldı. Ünlü oyuncu Şebnem Dönmez’in Medcezir dizisindeki saçlarının tasarımcısı olan Erkan Uzelli, Şebnem Dönmez’e yaptığı saç kesimi ile de çok ses getirdi.

MOS Nişantaşı’nda çalışmalarına devam eden Erkan Uzelli’den sezonun öne çıkan saç trendleri hakkında bilgiler aldık.

Aşkını itiraf etmek ya da sevgiliyle olan bağları derinleştirmek için yılın en iyi zamanı olduğuna inanılan Kasım ayının aşk ve romantizm dolu enerjisi, saçlarda da k endini göstermeye devam ediyor. Daha romantik, daha canlı ve daha bakımlı görünmek isteyen kadınlar için özel tüyolar veren Mos Nişantaşı Saç Tasarım uzmanı Erkan Uzelli, Kasım ayının ruhuna uygun saç modellerini anlattı.

SAÇ RENKLERİ ROMANTİZMDE ETKİLİ
Kasım ayının romantik havasını saçlarına yansıtmak isteyenler ve saçlarının daha canlı, daha parlak gözükmesi için kesinlikle renklendirme işleminin yapılması gerektiğini belirten Uzelli, ‘‘Saç renginin genellikle tarçın, bakır, kızıl kahve ve altın sarı tonlarında olması gerekiyor. Saç renginde bu renkleri yansıtan kadınlar, romantik havayı daha çok hissedecektir. Saç kesimlerinin de genellikle ya lob model ya da küt tarzında olması gerekir. Küllü saç modellerinden ve soğuk saçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Eğer saçlarınız uzun ise bol hareketli, bol katlı bir kesimle saçları daha dolgun bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu sayede karşı tarafa daha çok romantizmi anımsatacaksınız.’’ açıklamasında bulundu.

DİKKAT ÇEKİCİ VE ROMANTİK SAÇLAR
Aşk ve tutkunun daha çok göze çarptığı Kasım’da, romantik bir izlenim yakalamak için saçların asla düz olmaması gerektiğinin altını çizen Erkan Uzelli, ‘‘Saçlarda kesinlikle yoğun hareketli dalgalar yapılmalı ve saçlar tamamen hareketli olmalı.’’ dedi. Uzelli, saçların daha dolgun ve daha havalı gözükmesi için de tüyolar verdi; “Gece yatmadan önce ıslak saçınıza biraz köpük sürdükten sonra bigudilerle sararak, sabah
kalktığınız zaman saçlarınızı geniş bir tarakla taradığınız takdirde saçlarınız romantik bir saça dönüşür ve böylelikle havalı görünümü yaratabilirsiniz. Bu sayede karşı tarafa ben güçlüyüm imajını verirsiniz.’’

ROMANTİK VE BAKIMLI
Romantik zamanlarda kadınları tatlı bir telaş sarar. ‘‘Ne giyeceğim’’, ‘‘saçlarımı nasıl yapacağım’’ telaşı öne çıkar. Saç kesiminde saçlarının tamamen lob model kesim ve omuz hizasında ise dolgun olması gerektiğini belirten Uzelli, ‘‘Eğer saçlar omuz hizasının altına düşecekse de muhakkak saçınızın uçlarında kat hareketleri yaptırmalısınız. Romantik saçların tamamlayıcısı olarak da şık bir stil ve sıcak tonlarda parlak bir makyaj ile karşı tarafa sıcaklığı daha çok hissettirebilirsiniz. Bununla beraber ince topuklu ayakkabı ve zarif aksesuarlardan da yardım alınılabilir.’’ tavsiyelerinde bulundu.

PAYLAŞ