Saç Yüze Göre Şekillenir

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 09/08/2022

PAYLAŞ

Üzeyir Büke / Dedeman Hotels & Resorts Ataşehir / Hair Stylist

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / burcin.uner@nyxmag-com

1995 yılında kuaförlüğe adım attı. K endi deyimiyle ”adeta kuaför olarak doğdu”. Hem okullu, hem de alaylı. İşini severek yaptığının en güzel kanıtı olarak kazandığı insanları söylüyor… Üzeyir Büke ile saç bakımı konusunda sohbet ettik ve sezonun saç trendlerini öğrendik.
Keyifli okumalar.

Yaz geldi tatiller başladı, saçlarımız bol bol deniz ve havuz suyuyla buluşup güneşte kuruyor. Tatil boyunca saçlarımızın yıpranmasını önlemek için neler yapabiliriz?

Kış aylarında saça bakım yapmak, yaza yatırım olarak düşünülebilir. Düzenli yapılan keratin bakımı saçları güçlendirir, yazın ekstra çabaya gerek bile kalmaz kimi zaman. Ama küçük dokunuşlar her zaman iyidir; saçı yumuşatan, duş sonrası taranmayı kolaylaştıran ürünler tercih edilebilir.

Bu sezonun saç trendleri neler? Renk ve kesim olarak öne çıkan modelleri bizimle paylaşır mısınız?

Aslına bakarsanız eskiden moda olan kesimler tekrar moda oldu diyebiliriz. Kakül dokunuşu, kısa ya da fazla uzun saçlar bu sene dikkat çeken modeller arasında. Ve de ‘wolf cut’ olarak bilinen, yüz hatlarıyla uyumlu katlı kesim saçları da çok fazla göreceğimizi söyleyebilirim.

Kadınlar olarak saçlarımızda en çok hangi hataya düşüyoruz sizce?

Bazı yanlış bilinen noktalar var. Mesela her boya saçı yıpratmaz, işlem gören saç işlem yüzünden
beyazlamaz, kendi renginiz olmasa bile doğru saç boyama ile uzun süre saç boyamadan kullanılabilir. Bu örnekler gibi çok fazla doğru bilinen yanlışlar var, bilinçsizce ve profesyonel müdahale olmadan yapılan her işlem saç için kötüdür. Bu noktada en önemli ricam şu olacaktır: lütfen güvendiğiniz ellere kendinizi bırakın.

Saç stilini en çok beğendiğiniz ünlüler kimler?

Rihanna ne zaman bir model kullansa o zamanı şekillendiriyor, ama yine de tıpkı onun gibi bir standardım yok. Saç yüze göre şekillenir, ben bir surata baktığımda hangi renk ve model olması gerektiğini görüp ona göre yönlendiyorum.

Saçlarımız yıprandığında ya da fazla dökülmeye başladığında hemen bakım ürünlerine başvuruyoruz. Doğru bakım ürünlerini nasıl seçebiliriz?

Ben bu noktada tekrar profesyonel kişilere yönlenmelerini önereceğim, çünkü saç bizim bir yerde aksesuarımız ve kadınlar erkeklere göre çok daha şanslı bu konuda. O yüzden saçlarınıza iyi bakın, her saçın kendine özgü bir yapısı vardır ve onu iyi anlayan uzmanlara danışmak gerekir. Ben size evde bakım
önerileriyle gelmeyeceğim, onlar fazla zahmetli ve zaten biz sizin yerinize sizin için en iyisini yapıyoruz.😊

“Keşke saçlarını ben yapsam” dediğiniz ünlüler var mı?

Aslında birçok ünlü müşterim de var, öyle bir hevesim yok ama yaşasaydı Amy Winehouse’un
hem saçlarını hem makyajını yapmaktan çok keyif alacağımdan eminim.

PAYLAŞ