Sil Makyajını

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 09/08/2022

PAYLAŞ

Rıfat Yüzüak / Make-up Artist

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / [email protected]

İşine olan tutkusu onu aranan ve sevilen bir make-up artist yaptı. ”22 yaşımdayken kariyer hayatımda elde ettiğim en büyük başarı Christian Dior Cosmetics’te işe başlamaktı. Orada çalıştığım sürece kendimi işe değil de cennete gidiyor gibi hissediyordum” diye anlatıyor tutkusunu. Sonrasında MAC Cosmetics’te
make-up artist olarak kariyerine devam etti. Kanada’da body-paint ve beauty make-up eğitimleri aldı.
Önemli moda haftalarında Roberto Cavalli, Vivienne Westwood, Ferragamo, Missoni gibi tasarımcıların
defilelerinde Jessica Stam, Jac Jagaciak, Lily Donaltson gibi ünlü modellere makyaj yaptı. Avon, Oriflame, Bioderma gibi markalarla make-up artist olarak pek çok projeye imza attı. Aynı zamanda Giorgio Armani Cosmetics Türkiye’nin make-up artistliğini yapmaya başladı. Hemen hemen Türkiye’deki bütün ünlülere makyaj yaptı. İnsanın içindeki ışıltıyı ön plana çıkaran anlayışı ile fark yarattı. Ebru Gündeş makyajı desem hepiniz anlarsınız heralde 🙂 Sonrasında P&G ile yaptığı global anlaşmayla P&G güzellik elçisi, Max Factor’un reklam yüzü ve make-up artisti ünvanı ile reklam filmlerinde, afişlerinde görünür oldu.
Başarılarla dolu kariyerinde moda showları, reklamlar, klipler, kampanya çekimlerinin en aranan
isimlerinden biri oldu. Rıfat Yüzüak ile gerçek güzelliğini ortaya çıkarmanın yollarını konuştuk.

Make up artist olmaya nasıl karar verdiniz? Çok büyük markalarla ve ünlü isimlerle çalıştığınızı biliyoruz. Biraz mesleğe girişinizden bahseden misiniz?

Tesadüfler sonucu çok istediğim kozmetik sektörüne giriş yaptım. Sektöre girdikten sonra çorap söküğü gibi devamı geldi. Benim tarzım ilk anda fark edildi ve tüm ünlüler tarafından tercih edilir oldu. O noktadan sonra da seçimlerim sayesinde çok güzel iş birliklerim olmaya başladı.

Bir makyaj artisti olarak yazdığınız kitabınızın ismi “Sil Makyajını”. Bu ismi seçmenizdeki sebebi ve hikayesini bize anlatır mısınız?

Makyaj aslında iyi hissetmek için bir yöntemken günümüzde kadınları kötü, eksik hissettirerek çok yanlış uygulamalara itiyor. Bu yüzden kadınlar kendi kaynaklarını çok yanlış yerlere harcayabiliyor. Sonucunda mutsuz hissettikleri senaryolara düşebiliyorlar.

Sil makyajını dedim, çünkü bu algılar üzerinden kadınları manipüle eden sistemin silinmesi şart!

En çok merak edilen konuya geliyorum. Kadınlar yüzünü neden boyar?

En merak ettiğim konu. Kitabı yazarken bayağı araştırdım. Bunun birçok nedeni varken günümüzde çok bilinçli olduğunu sansa da birçok kadın bilinçsizce yüzünü boyuyor. Üstüne çok düşünülmesi ve çalışılması gereken bir konu, kitabımı okumak iyi gelecektir 🙂

Kendinizi gizleme ihtiyacı ile değil, kendinizi ortaya çıkarmak için makyaj yapın diyorsunuz. Bu konuyu biraz açar mısınız, genelde kusurlarımızı gizlemek için mi makyaj yapıyoruz?

Kusur da değil insanlar farkında olmadan kendini gizleyecek dönüşüm makyajları yapıyor. Bu uygulamalarda makyaj maalesef masumiyetini kaybediyor ve farkında olmadan kişilerin kötü, değersiz ve çirkin hissetmelerine neden oluyor.

Bilinçaltımızdaki siyah noktalardan nasıl kurtuluruz?

Kendimiz ile, bedenimiz ile çalışarak. Sonuçta güzelleşmek sadece boyayarak olmaz!

Fondöten seçimi en çok hata yaptığımız konu galiba. Doğru fondöten seçimi için ne yapmalıyız?

Bu en önemli konu sadece renk değil. Doğru yapı da çok önemli. Rengi dekoltede, yapıyı yüzde denemeler yaparak bulabiliriz.

Göz makyajı için belirlediğiniz 3 kolay adımınız var. Bu temel sırrı da NYXmag okurları ile paylaşır mısınız?

Her göz makyajında değişmeyen ilk üç kolay adımı sırasıyla sizle paylaşıyorum:

1) Göz makyajı bazı uygulaması

2) Ten renginden iki-üç ton koyu bir farla göz kapağını derinleştirmek

3) Ten renginden iki-üç ton koyu mat bir konturing pudrası, far veya mat bronz bir pudrayla gözü boyutlandırmak.

Bu yazın makyaj trendleri neler? Hangi renkler ve uygulamalar ön planda?

Ben artık trend önermiyorum. Çünkü son zamanlarda makyaj trendleri kafa karıştırıcı ve insanları daha fazla ürün almaya (tüketime) ve yanlış uygulamalara itiyor.

 Sosyal medyada gittikçe artan makyaj videolarında yüzün neredeyse her noktası için ayrı ürün kullanılıyor. İyi bir makyaj için bu kadar çok ürün kullanmak zorunda mıyız gerçekten?

5 maksimum 10 ürün düzgün kullanılırsa 5 yıl boyunca gider. Her yıl maksimum 2-3 ürün ekler güncellersiniz. Bu iş cidden bu kadar açık.

Bir kadının çantasında hangi makyaj ürünleri olmalı?

Pudra kapatıcı ve dudak ürünü

Sizin mükemmel bir makyaj için olmazsa olmaz dediğiniz ürünler neler?

Kontür pudrası ,ruj, highlighter

PAYLAŞ