8 Ağustos Dünya Kedi Günü

Writer: Sevil Balaban

Date: 08/08/2021

PAYLAŞ

8 Ağustos, insan ırkının ilk evcilleştirdiği hayvan olan kedilerin günü. Antik Mısır’da başlayan kedi-insan ilişkisinde bugün gelinen noktada kediler, en çok sahiplenilen ve hayatımızın içinde olan hayvan türü.

Sosyal medyada sevimli kedi fotoğrafları paylaşıp, sevimli dostlarımızın gününü kutlamak tabii ki güzel. Ancak bugünün anlam ve önemini de bilmek gerek değil mi?

8 Ağustos, Uluslararası Hayvan Refahı Fonu (IFAW) tarafından 2002 yılında kedilerin sorunları hakkında farkındalık kazanmak ve onların hayatlarına katkı sağlamak için sorunların çözümü üzerinde tartışmak üzere Uluslararası Dünya Kedi Günü olarak ilan edildi. IFAW ve diğer hayvan hakları kuruluşları bu günü, barınaklarda bakıma muhtaç, zorlu yaşam koşullarıyla mücadele eden, şiddet gören kediler hakkında insanları bilinçlendirmek amacıyla ilan etti.

Şehirleşmenin artması ile yaşam alanlarından olan ve iklim değişikliğiyle hayatları daha da zorlaşan, insanlardan şiddet gören, aç ve susuz kalan, yuvalarından sokağa terk edilen, hasta ya da yaralı olarak yardım ve yuva bekleyen, kedilerin yaşam kalitesini arttırmak için neler yapabileceğimizi düşünmemiz ve uygulamamız gerektiğini hatırlatmak üzere ilan edilmiş bir günün hakkını verelim ve en azından sokaklara bir kap su, bir kap mama koyarak onlara destek olalım.

telegram
PAYLAŞ