Çılgın Evcil Hayvanlar

Writer: Sevil Balaban

Date: 21/11/2020

PAYLAŞ

Eğer evinizde kedi, köpek dışında bir evcil hayvan beslemek istiyorsanız, yasanın izin verdiği bir çok şirin ve ilginç dost edinebilirsiniz.

Bazılarını sizin için araştırdık. İşte;

Şeker Planörler

Şeker planörler hem ot, hem et yiyen egzotik küçük hayvanlardır. 14 yaşına kadar yaşayabilirler. Ancak özel bir diyetle beslenmeleri gerekir. Sevecen, eğlenceli ve bir evcil hayvan olabilirler. Hızlıdırlar, tırmanmaya bayılırlar, uygun ortam hazırlanırsa kaymaya bayılırlar. Ön ayaklarından arka ayaklarına kadar uzanan “Patagia” olarak bilinen kanat benzeri zarımsı yapıyla uçan bir sincap gibi havada süzülme kabiliyetine sahiptir.

Gecko Kertenkelesi

Bukalemunlar gibi Geckolar da renk değiştirme (kamuflaj) özelliğine sahiptir. İyi bakılan bir Gecko 15-20 yıl kadar yaşayabilir. Geckolar diğer kertenkele türlerinden farklı olarak ses çıkararak iletişim kurmayı bilirler. Ayak parmaklarında bulunan 2 milyar adet tüy sayesinde bütün yüzeylerde (teflon hariç) tutunabilirler. Camda dikey olarak koşarken görürseniz şaşırmayın.

Kirpi

Kirpiler gerçekten de çok sevimlidir ve kişilikleri onları çok iyi birer evcil hayvan yapar. Çok sakin ve sessizdirler. Hareketli olmadıkları için fazla ilgi ve takip gerektirmezler. Gürültü koparmazlar, sadece memnun olduklarında tıpkı bir kedi gibi mırlarlar. Evden uzak çok zaman geçirmek zorunda olanlar için ideal ev hayvanıdır çünkü yalnız kalmakla ilgili hiç bir sorunları yoktur. Kedi mamasına bayılırlar.

Kobay (Gine Domuzu)

Gine Domuzlarının ana besin kaynakları meyve, sebze, ve kuru tohumlardır. Kemirgen sınıfından küçük, farklı renklerde olabilen evcil hayvanlardır. Bakımları kolaydır, ömürleri uzundur. Dost canlısı, haşarı, bir o kdar da sevimlidirler. Tek beklentileri sevgi ve yiyecektir. Sevilmeyi çok sever, sevilirken mırıldanırlar bile. Özellikle çocuklarla iletişimleri çok sorunsuz, sosyal hayvalardır.

Çinçilya

Seri hareket edebilen, küçük hayvanlardır.Sincap benzeri ama daha küçük püsküllü kuyruğa sahiplerdir. 20 yıl öncesine kadar sadece kürkleri için özel çiftliklerde yetiştirilirlerken, şimdilerde egzotik evcil hayvan olarak evlerimizde yerini almakta. Ortalama 15 yıl yaşayabilirler. Son derece sosyal bir hayvan olan Çinçilya mümkünse çift olarak beslenmelidir.

Aksolotl

Aslında kendileri, suda yaşayan ve solungaçları olan bir deniz canlısıdır. Ayrıca bacakları ve ayakları vardır fakat çok güçsüzdürler. Ve sürpriiizz ; yaşamlarının bir kısmını suda, bir kısmını karada geçirebilirler. Yani ikiyaşayışlıdırlar. Etçildirler. 25-30 cm boyutuna ulaşabilirler ve ortalama 15 sene yaşarlar.

Hyacinth (Amerika) Papağanı

Yeryüzünün en güzel kuşlarından biridir. Bir dönem nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Dünya üzerinde çok az sayıda kaldıklarından ve dünyanın en çok konuşma yeteneğine sahip papağanı ünvanları nedeniyle oldukça yüksek bedeller ödeyerek satın alabilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri oldukça uzundur. 55 yıl kadar.

PAYLAŞ