Çocuklarınızın En Yakın Dostu Olmaya Geliyorlar

Writer: Sevil Balaban

Date: 07/12/2020

PAYLAŞ

En yakın dostlarımızdan biri olan köpekler, dünyaya gözlerimizi açtığımız anlardan itibaren bizimle. Bazılarımızın evinde, bazılarımızın dostlarımızın evinde veya en azından sokakta… Çoğumuzun sokakta sevdiğimiz veya beslediğimiz bir köpek olmuştur.

Köpekler çocukların gelişiminde çok büyük rol oynar. Çocukların dostluk kavramını kazanmalarında bize çok yardımcı olacaktır. Çocukların hayvan sevgisini küçük yaşlarda edinmesi gerekir. Bir köpek dostumuzu sahiplendiğinizde çocuğunuzun gelişimine olumlu yönde bir katkıda bulunurken, onun hayvan sevgisini kazanmasına da aracılık etmiş olursunuz. Unutmayalım ki; hayvan sevmeyen insan sevemez…


Çocuklarımızın gelişimine katkıda bulunacak dostumuzu sahiplenirken, onların yaşam şartlarını iyi düzeyde tutabilecek şartları oluşturmalı, ihtiyaçlarını karşılamalı ve ona ilgi göstermelisiniz.
Genel olarak köpekler, çocuklarla iyi anlaşsa da bazı türler sanki özellikle çocuklara arkadaşlık etmek için yaratılmışlardır.


Köpekler, küçük, orta, büyü ve çok büyük olarak gruplara ayrılabilir. Çocuğunuza arkadaş olarak alacağınız köpeği seçerken küçük ya da büyük olmasına değil mizacına bakmalısınız. Bunun için en azından yakınınızdaki barınağa bir uğramalısınız. Oralarda ne güzel mizaçlı, çocuklarla anlaşabilecek güzel köpeklerin bulunduğuna inanamazsınız.
Bu yazımızda sizler için çocuklarla iyi anlaşan köpek türlerini derledik.

Beagle

Beagle

Oldukça hareketlidirler çünkü kendileri aslında av köpeği. Kolay kolay yorulmazlar. Dost canlısı ve çok neşeli olmaları çocuklar için mükemmel oyun arkadaşı olmalarını sağlar. Çok tüy döktüklerini söylemeden geçmeyelim, titiz annelerin işi zor.

Bulldog

Bulldog

En çok sakinlikleri ve miskinlikleri ile tanınırlar. Eğer enerjisi çok yüksek çocuklarınız varsa sizin için idealdir. Çünkü son derece sabırlıdırlar. Apartman dairelerinde yaşamaya son derece uygundur. Ona bir köşe verin yeter. Sakin, laf dinleyen, sabırlı bir köpek istiyorsanız hiç durmayın. Sadakatleri de cabası. Ayrıca diğer hayvanlarla da rahatça anlaşırlar.

Bull Terrier

Bull Terrier

Oldukça neşeli ve oyun oynamayı seven bir ırktır. Koruma içgüdüleri yüksektir, sevginizin karşılığını ailenizi koruyarak verecektir. Diğer köpekler ve çocuklarla rahatlıkla anlaşırlar. Acı eşikleri yüksektir, bu da ilk defa köpek sahiplendikleri için nasıl davranacaklarını tam olarak bilmeyen çocuklar için çok idealdir. Buradan “Hoyrat davranılmaya yatkındırlar” gibi bir anlam da çıkmasın, sadece diğer ırklara göre daha az tepki verirler demek istiyoruz.

Collie

Son derece uysaldırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ne yapacakları önceden tahmin edilebilir, hassas, kibar bir ırktır. Köpeklere alışkın olmayan bir aile için çok uygundur, dolayısıyla bir evin ilk köpeği olabilirler. Uzun tüyleriyle meşhurdurlar, bu da düzenli tarama ve ilgi demektir.

Pug

Pug

Sevimli ve dost canlısı tavırlarıyla harika oyun arkadaşlarıdır. Yüksek enerjili, oldukça hareketli köpeklerdir. İnsanların yanı sıra diğer hayvanlarla da çok iyi anlaşırlar. Kocaman gözler, küçücük bir gövde ve minik bacaklar. “Daha ne kadar sevimli olunabilir” dedirtiyor insana.

İrlanda Setteri

İrlanda Setteri

Parlak kızıl tüyleri ile meşhurdur. Havalı ve çok asil bir görünüme sahiptir. Enerjik ve hareketlidir. Çocuklara bayılırlar. Fakat İrlanda Setteri çok hareket ister, her gün uzun yürüyüşlere çıkarmak gerekir. Enerjik çocuklarınız varsa ideal bir tercihtir.

New Foundland

New Foundland

İri görünümlerine rağmen son derece sakin, kibar ve sabırlıdırlar. Çocuklara bayılırlar ve onlara karşı son derece koruyucudurlar. O kadar ki takma isimleri “bebek bakıcısı”dır. Geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Çok tüy döker ve salyaları akar, bu nedenle dışarda bırakmak isteyenlere bir uyarımız var: Bahçede tek başlarına yaşayamazlar, aileleri ile birlikte olmayı çok severler.

Poodle

Poodle

Son derece akıllı ve kibar bir ırktır. Çok az tüy dökerler dolayısıyla alerjisi olan çocuklar için de uygundur. Nadiren sıkılır veya huysuzluk yaparlar. Arkadaş canlısı, iyi huylu ve sabırlı olmaları onları çocuklarla yaşamak için uygun bir dost yapar.

Viszla

Viszla

Son derece kibar bir yaradılışları vardır. Sadıktı, sevgi doludur. Sessizdir. Küçük çocuklar için ideal seçimdir. Çocuklarla en iyi anlaşan ırklardandır. Çabuk bağlanır ve kolay eğitilirler. Diğer köpeklerden farklı yanları kokmamalarıdır. Evet, doğru duydunuz, kokmazlar.

Golden Retriever

Golden Retriever

Uzun, parlak, sarı tüylere sahiptir. Akıllı, sadık ve kibarlardır. Kendilerine güvenleri oldukça yüksektir. Agresif ve ürkek değildirler aksine son derece sabırlıdırlar. Bu özellikleri de onları çocuklar için mükemmel oyun arkadaşı yapar. Enerjilerini atabilmek için bol egzersize ihtiyaç duyarlar. Ama çok şanslısınız çünkü, oyuncu yapıları nedeniyle sizi çok koşturmadan kendi kendilerine bu işi hallederler.

Labrador Retriever

Labrador Retriever

Son derece koruyucu, oyuncu, sabırlı ve güvenilirdir. Görünüm olarak sıklıkla Golden Retriever ile karıştırılırlar, ancak onlardan daha iridirler. Güzellikleri kadar, iyi huyları, sabırları ve zekaları ile ünlüdürler. Aileler tarafından en çok tercih edilen ırklardandır.

Fino

Fino

Sevimli görünümleri nedeniyle çok ilgi çekerler. Sıcakkanlı ve enerjik davranışlarıyla çocukların da en çok sevdikleri köpeklerdir ve onlarla çok iyi arkadaşlık ederler. Gördüğü her yeni kişiyle iyi ilişkiler kurmak ve kendilerini sevdirmek isterler. Ancak bakımları oldukça detaylı ve zordur. Her ne kadar çocuklarınız için mükemmel bir arkadaş olacağını düşünseniz de Fino sahiplenmeden önce ona yeterince zaman ayırabileceğinizden emin olun.

PAYLAŞ