Doğru Fikir, Zaman, Yer, Hikaye, Çok Çalışmak = Başarı

Writer: Sevil Balaban

Date: 28/11/2022

PAYLAŞ

Selen Yorgun Tavit / Ceo / Selen Kozmetik (URBAN Care, Hawaiian Tropic, Live Clean)
Röportaj: Sevil Balaban / [email protected]

8 yıl önce başlayan bir serüven onunki. İngilizce’de anlamı şehre ait, şehirde yaşayan, şehre özgü olan URBAN kelimesinden yola çıkarak, sosyal hayatın içinde olan şehirli kadınlara hitap eden yeni nesil saç bakım ürünlerini yarattı. Selen Yorgun Tavit ile 15’e yakın ülkeye ihracat yapma başarısına ulaşan Urban Care markasının serüvenini ve gelecek planlarını konuştuk.

Aslında kariyerinizi voleybol alanında yapmayı düşünüyordunuz fakat yaşadığınız talihsiz bir olay sizi profesyonel sporcu olmaktan uzaklaştırdı. Bize bu süreci anlatabilir misiniz?

Hayatımda en çok etkili olan, beni eğiten ve geliştiren iki kurum olan Enka ve Ezcazıbaşı SK’de geçirdiğim süreç oldu. Profesyonel sporcu disiplini, takım ruhu, yoğun çalışma temposu ve kazanma hırsını yönetebilme konusunda beni çok geliştirdi. Sonrasında geçirdiğim sakatlıklar ve ameliyatlar beni çok başka bir konuma yönlendirip üniversite yıllarımın başında çok farklı yeteneklerimi keşfetmeme ve çok sevdiğim bir hayatı kaybedip başarmaktan vazgeçmeden kendimle ilgili başka hayallere yelken açmama sebep oldu. Koç Üniversitesi’nde gördüğüm ekonomi eğitimi, kampüs hayatı ve okulun sağladığı imkanlar da bu hayallerimi pekiştirdi. Borusan ve Inditex gibi kurumsal şirketlerde yaptığım stajlarda da ayrı ayrı güzel tecrübeler kazandım. Sonrasında Kanada’da Toronto Üniversitesinde aldığım pazarlama ve iş geliştirme eğitimlerim de kendi markamı yaratma kararımdaki son nokta oldu.

Kozmetik alanını seçmenizde en önemli etken neydi?

Türkiye’deki Koç Üniversitesi ‘Ekonomi’ eğitimimin ardından Kanada’da Toronto Üniversitesi’nde eğitim
aldım ve aynı zamanda LIVE CLEAN firmasında staj imkânım oldu. Burada üretim alanlarını keşfedip, pazarlama ekipleri ile toplantılara katılma fırsatı buldum. Bu dönemde aklımda kişisel bakım odaklı bir marka yaratma fikri oluştu. Türkiye’ye geldiğimde ise market / kişisel bakım marketleri vb. noktalarda saç bakım ürünlerinin klasik ambalajlarda, tekdüze görünüme ve çeşitliliğe sahip olduğunu fark ettim. Sıkıcı ambalajlar yerine ruhu olan, kişisel bakım odaklı bir saç bakım markası yaratma fikri bu şekilde oluştu.

Bu süreçte hiç başarılı olamamaktan korktuğunuz bir an oldu mu?

Girişimciliğin bir masal yazmak olmadığını ve bu sürecin içerisinde pembenin değil karanlık, grilerin
özellikle başlarda fazla olduğunun bilincindeydim. Bu yüzden de korku ve endişelerim olduğunda da vazgeçmeyip hayallerime odaklanarak hep daha çok çalıştım. Bir girişim hikayesi doğru fikir, zaman, yer, hikaye ve iyi bir gözlemci ile çok çalışarak ve fedakarlıklarla, vazgeçmemekle başarılı olma şansına sahiptir.

Girişimci olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nedir tecrübeleriniz doğrultusunda?

Kendi hayat tecrübemden çıkarttığım en önemli tavsiyem; hayatınızda dibe vurduğunuzu düşündüğünüz anda bile kendinizden vazgeçmeyip yeni hayallere odaklanıp çok çalıştığınızda başarıya ulaşırsınız. Bütün hayatımı adadığım bir sporculuk serüveni ve bir anda her şeyin yok olup kendime yeni bir yol çizmeye karar verdiğim gün bunun için çok çalışmam gerektiğini biliyordum. Bundan yola çıkarak girişimci adaylarına tavsiyem en dibi görseniz bile vazgeçmeyin! Gece, gündüz çalışmadan, fedakârlık etmeden, zorluklara karşı en kötü anlarda bile yere düşüp ayağa kalkmadan başarıya ulaşamazsınız.

Ürünlerinizden biraz bahsedecek olursak, en önemli özellikleri vegan formüle sahip, doğaya ve hayvana duyarlı olmaları. Fakat artık sadece vegan olmak da yeterli değil. Tüketici üründe başka nelere dikkat ediyor?

URBAN Care markası, ilk günden bu yana doğaya ve hayvana saygı ideolojisini benimsedi. Ürünlerimizin hayvansal DNA içermediğini gösteren vegan testlerine ve aynı zamanda uluslararası düzeyde kabul görmüş bir tescil olan V – Label sertifikalarına sahibiz. Son olarak hayvanlar üzerinde test edilmediğimizi belgeleyen uluslararası PETA sertifikasını da ürün ambalajlarımızda göreceksiniz. Trendlere baktığımızda da son yılların en önemli konusu “Green Beauty”. Özellikle üst segment, doğaya saygılı, vegan içeriklerin olduğu, sürdürülebilirlik esasına uyan üretim ve ambalajlama tekniklerini içeren ürünler konusunda daha gidilecek çok yer olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yeni jenerasyonla birlikte üründen çok marka algısını ve kültürünü yansıtabilen, doğaya saygı ideolojisini benimseyen markaların ürünlerinin pazarda çok daha
geniş yer aldığını gözlemliyoruz.

Ürün yelpazenizde neler var?

Ürün yelpazemizin tamamı bakım odaklı olmakla birlikte kırılma karşıtı, dolgunlaştırıcı, yoğun onarıcı, dökülme karşıtı gibi farklı saç tiplerine çözümler sunan serilere sahip bir markayız. Bakım serilerinin yanı sıra geniş bir şekillendirici ve kuru şampuan ailesi de mevcut!

Saç bakım ürünlerine odaklanmıştınız, Summer Edition serisinde vücut bakım ürünleri de gördük. Diğer kategorilere de yönelecek misiniz?

8 yıllık serüvenimizde ilk kez MONOI & YLANG YLANG serisi ile vücut bakım ürünlerine yöneldik. Sırada cilt bakım ürünleri var. Şu anda bu konuyla ilgili olarak Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Cilt de en az saç kadar hassas bir nokta olduğu için üzerinde titizlikle çalışıyoruz. İçimize sinen noktaya gelene kadar çalışmalara devam edeceğiz.

Şimdilerde “Kuru Şampuan” kavramı girdi hayatımıza. Bildiğimiz anlamdaki şampuanlardan farkı nedir kuru şampuanın?

Kuru şampuan, günün her saati ihtiyaç duyulabilen, kurtarıcı bir ürün. Günün koşturmasında saçlar hacmini kaybettiğinde ya da banyo için vaktiniz olmadığında anında etkisiyle saçları hacimlendiren,
temiz görünüm sağlayan ve ferahlatan farklı kokulara sahip kuru şampuan serimiz bulunuyor. Aynı zamanda URBAN Care kuru şampuanları tüketici oylamaları ile 2 kez ‘Yılın En İyi Kuru Şampuanı’ ödülüne layık görüldü.

Urban Care markasının globalleşmesi yolunda yeni hedefleriniz neler?

Şu anda Rusya, Almanya, Estonya, Litvanya, Letonya, İngiltere, İspanya, Kuveyt, Kıbrıs, Gürcistan, Fas, Avustralya, Bosna Hersek, Sırbistan olmak üzere 15’e yakın ülkeye ihracatımız bulunmaktadır. Aynı zamanda geçtiğimiz aylarda e- ticaret kanalında çok önemli bir satış noktası olan AMAZON ile İngiltere üzerinden 9 farklı A vrupa ülkesine satışa başladık. Ülke penetrasyonunu artırarak 2022 yılını tamamlamayı hedefliyoruz.

PAYLAŞ