Hayallerinizdeki Gelinliğe Odaklanın

Writer: Sevil Balaban

Date: 18/04/2022

PAYLAŞ

Derya Demir / NS Sposa Markası Kurucusu

Röportaj: Sevil Balaban / [email protected]

Gelinlik seçiminde birçok seçenek arasında kaybolan gelin adayları, nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda büyük bir çıkmaza düşüyor. Vücut tipine göre en ideali bulmanın dışında trendlere de uygun olacak şekilde en güzel gününe hazırlanmak isteyenler, düğün tarihinden çok önce araştırmalara başlıyor. İşte bu aşamada gelin adaylarının karşısına alışılagelmiş tasarımların dışına çıkan NS Sposa çıkıyor. Markanın Kurucusu Derya Demir ile markanın hikayesini konuştuk.
Derya Demir röportajımızda gelinlik seçecek adaylara ipuçları da verdi.

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Moda sektörüne ilginiz ne zaman başladı, sektöre nasıl girdiniz?

Ben hep tekstil sektöründeydim. Daha önce farklı bir iş yapmadım. Annem, bileziğini küpesini satarak ticarete atılan başarılı bir kadın girişimci. Her zaman bana örnek oldu. Hep kendime onu idol olarak aldığım için başka bir iş yapma fikri hiçbir zaman olmadı. İşin içinde büyüdüğüm ve çok sevdiğim için hep bu sektörde olmaya devam edeceğim.

NS Sposa nasıl kuruldu?

Markamızı yaklaşık 5 yıl önce kurduk. Söylediğim gibi annem her zaman benim için bir idol. Bu yüzden annem gibi tekstil üzerine markamızı kurduk. Genel olarak tek bir çatı altındayız ama farklı şirket isimleri ile birlikteyiz. Kendisinin bana öğrettiklerini NS Sposa ile uygulama fırsatı buldum. Nesilden nesile aktarılabilecek bir iş. 2 tane kızım var, onları eğer isterlerse bu yönde yetiştirmek istiyorum. Henüz çok küçükler ama çizim konusunda şimdiden çok iyiler. Annemden öğrendiklerimi kızlarıma aktarmak için sabırsızlanıyorum.

Ve evlilik hazırlıkları yapanlar için en can alıcı soru geliyor. 2022 gelinlik trendlerinde neler var?

2022 gelinlik trendlerinde diğer yıllara farkla balon kollar ve pelerinli gelinliklere daha çok rastlayacağız. Elbette A kesim model, balık model ve uçuş uçuş gelinlikler her senenin olmazsa olması olduğu gibi bu yıl da göreceğimiz başlıca modellerden. 2022 yılının ağırlıklı teması cesur ve konfor odaklı tasarımlar. Son yıllarda gelinliklerde daha kabarık modellere göre daha konforlu ve rahat seçimler yapılıyor.
Düğünün ilk saatlerinde kabarık tercih edilse de çıkarılabilen formlardaki gelinlikler tercih ediliyor. Gecenin ilerleyen saatleri için daha çok konfor ön planda. Aynı zamanda transparan elbise modeller de trendlerin arasında. Derin sırt dekolteli ve transparan modeller bu yıl da sıklıkla göreceğimiz tasarımlardan.

Gelinlik seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Seçim sırasında yapılan hatalar nelerdir?

Gelinlik seçiminde öncelikle vücut tipi çok önemli. Her ne kadar herkesin hayalinde bir gelinlik varsa bu hayaller bazen gerçekle uyuşmayabiliyor.

Ancak NS Sposa olarak küçük dokunuşlar ile gelin adaylarımızın istedikleri modelleri tasarlayıp hayallerini
yaşamalarını sağlıyoruz. Vücut özelliklerinden sonra gelinlik seçilirken düğün konsepti belirlenmeli. Düğünün zamanına göre belirlenecek konsept ile seçilen gelinlik uyumlu olmalı. Her gelinliğin başlıca teması asillik ve sadeliktir. Şıklığın yanı sıra rahatlığın sunulduğu tasarımlar tercih edilmeli.

Gelinlik seçiminden yapılan en büyük hatalardan biri anne, arkadaş ve eşinin zevkini gözeterek seçimler yapılması. Başkasının istediği tarza gelinlik alıp daha sonra prova aşamasında gelinlerin mutsuz olduklarını gözlemliyoruz. O yüzden her gelin ada yına tavsiyemiz hayallerindeki gelinliğe odaklansınlar, başkaları kırmamak adına hayallerinden vazgeçmesinler.

Gelinlik Aksesuarları Nasıl Seçilir?

Gelinlik aksesuarlarının bazıları bir bütün olursa daha dengeli bir görünüm sağlanmış olur. Aksesuarlar muhakkak pırıltılı olmalı ve görünüme bir ışıltı katmalı. Dış çekim yapılacaksa ayakkabı tercihi rahat seçimler olabilir. Converse ve babet tercih edilebilir. Ayakkabı tercihi çiftlerin boy uyumuna göre olmalıdır. Ama otelde veya salonda olacaksa topuklu ve sezon trendleri takip edilmelidir. Ancak duvak tercihinde gelinlikle bir bütün olmasına gerek yok. İlla gelinlikle aynı çizgide olması gerekmiyor. Yani gelinlik işlemeliyse sade bir duvak tercih edilebilir. Takıp çıkarılan bir duvak gelinler için daha konforlu oluyor. Düğünün 2. Aşamasında daha rahat hareket sağlıyor.

Düğün konsepti nasıl belirlenir?

Düğün konsepti evlenecek çiftin istekleri, hayalleri, kültürleri ve içinde bulunduğu toplum ile alakalıdır. Düğün konseptinde müzik seçiminden dansa, ikramlıklardan hediyelere kadar detaylar belirlenir.

PAYLAŞ