Kozmetik Endüstrisinin Geleceği Üzerine Bir Sohbet

Writer: Sevil Balaban

Date: 13/05/2024

PAYLAŞ

Belgin Sile / Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD)
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Zirve Başkanı

Röportaj: Sevil Balaban / [email protected]

Kozmetik endüstrisinde uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip olan Belgin Sile kariyerinde sektörde önemli firmalarda üst düzey yöneticilik pozisyonlarında devam etmektedir. Kariyerine Kalite Kontrol laboratuvarında başlamış, daha sonra Üretim ve üretim proseslerinin kurulum ve geliştirilmesinde rol almış, araştırma tutkusu ve Ar-Ge daha ağır bastığı için kariyer yoluna Ar-Ge ve İnovasyon ile devam etmiştir. Pazarlama ve satış departmanlarıyla sektörde önemli projelere imza atmıştır. Bu süreçte, sektördeki önde gelen firmalarda yöneticilik pozisyonlarında görev almış ve stratejik kararların alınmasında önemli roller üstlenerek şirket gelişimine değer sağlamıştır.

Daha sonra Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Zirve Başkanı olarak atanmıştır. KÜAD’daki görevi kapsamında, sektördeki yenilikleri takip etmek, güvenlik standartlarını artırmak, Türkiye ve Uluslararası Kozmetik Regülasyonlarını komiteler ile yürümesine destek sağlamak ve bu platformda yer almak, sektörel eğitimlere destek ve organizasyonunda rol almak, sürdürülebilirlik konusunda çalışmalar yürütmek ve sektördeki paydaşlar arasında iş birliğini teşvik etmek gibi çeşitli sorumluluklar üstlenmektedir.

Belgin Sile, kozmetik endüstrisinin geleceği ve sektördeki değişimler konusunda geniş bir bilgi birikimine sahiptir. Ayrıca, sürdürülebilirlik ve çevresel etki gibi önemli konular üzerine de çalışmalar yaparak sektöre önemli katkılarda bulunmaktadır.

NYXmag olarak, kozmetik endüstrisinin önde gelen isimlerinden biri olan KÜAD’ın Zirve Başkanı Belgin Sile ile bir araya geldik. KÜAD’ın kozmetik endüstrisindeki rolü, sektöre sağladığı katkılar ve geleceğe yönelik hedefleri hakkında değerli görüşlerini bizimle paylaştı.

KÜAD Zirve Başkanı Belgin Sile ile yapılan bu keyifli sohbetin, kozmetik endüstrisine ilgi duyan herkesin ilgisini çekeceğini umuyoruz.

KÜAD’ın misyonu ve vizyonu hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

KÜAD’ın misyonu, Türk kozmetik sektörünün ulusal ve uluslararası alanda tanıtılması, sektörün gelişimine katkı sağlanması ve tüketicinin güvenini kazanacak kaliteli ürünlerin üretilmesini teşvik etmek. Vizyonu ise Türk kozmetik sektörünü dünya standartlarında bir marka haline getirerek küresel pazarlarda rekabet edebilir hale getirmek.

KÜAD’ın kozmetik sektöründe oynadığı rol ve sektöre sağladığı katkılar nelerdir?

KÜAD, kozmetik sektöründe birçok önemli rol üstleniyor. Üyeleri arasında yer alan firmalar, sektöre yenilikçi fikirler sunarak, bu fikre giden yolda destek sağlıyor. Türkiye’nin kozmetik ihracatını artırırken aynı zamanda sektördeki gelişimi destekleyerek, uluslararası platformda yer almasını sağlıyor. Ayrıca KÜAD, sektördeki bilgi ve tecrübeleri paylaşarak sektör gelişimine önemli derecede katkı sağlar ve sektörün ulusal ve uluslararası alanda tanıtımını yapar.

KÜAD’ın düzenlediği zirveler ve etkinlikler, sektördeki paydaşlar için nasıl bir fırsat sunuyor?

KÜAD, düzenlediği zirve ve etkinliklerle sektör paydaşlarını bir araya getirerek bilgi paylaşımı, iş birliği ve networking imkanı sunuyor. Bu etkinlikler, sektördeki son gelişmeleri takip etme fırsatı verirken, sektörün geleceği hakkında da önemli bilgiler sağlıyor. Yakın zamanda KÜAD olarak sektördeki rekabetin artmasıyla birlikte kozmetik endüstrisinin canlılığını sürdürmek ve ilerletmek amacıyla önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. “Ne Üretmeliyiz Zirvesi” adı altında gerçekleştireceğimiz bu etkinlik, 15 Mayıs 2024 tarihinde Selectum City Ataşehir’ de kozmetik endüstrisinin önde gelen profesyonellerini bir araya getirecek. Etkinlik, uluslararası platformda tüketicilerin beklentilerini anlamaya, pazarlama stratejileri, ürün kategorileri, malzemeler ve ambalajlama gibi konularda fikir sahibi olmaya yönelik bir fırsat sunacak.

Kozmetik endüstrisindeki son trendler hakkında görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Kozmetik endüstrisindeki son trendler arasında doğal ve organik ürünlerin talebinin artması, sürdürülebilirlik odaklı ürünlerin popülerliğinin artması, minimalizmin önde olması, plastik içeriklerden uzaklaşması ve daha çevresel ambalajlara giden yolun büyümesi, dijital pazarlama ve e-ticaretin öneminin artması gibi faktörler bulunuyor.

Sürdürülebilirlik kavramının kozmetik sektöründeki yeri ve KÜAD’ın bu konuda yürüttüğü çalışmaları anlatır mısınız?

Sürdürülebilirlik kavramı kozmetik sektöründe giderek daha fazla önem kazanıyor. KÜAD, sürdürülebilirlik konusunda üyelerini sürdürebilirlik komitesinin çalışmaları ile bilinçlendiriyor, çevre dostu uygulamaları teşvik ediyor, gerek ürün gerek işletmeler için karbon ayak izi çalışmaları ve şirketlerin sürdürülebilirlik raporlarının yazılımı için çalışmalar yapıyor. Yine bu başlık altında eğitimler düzenleyerek, sektörel bilinçlendirme konusunda çalışmalar yapıyor.

KÜAD’ın üyeleri arasında hangi tür şirketler ve kuruluşlar yer alıyor? Bu çeşitlilik, derneğin gücünü ve etkinliğini nasıl etkiliyor?

KÜAD’ın üyeleri arasında kozmetik ürünler üreten firmalar, kozmetik hammadde tedarikçileri, akademisyenler ve sektörle ilgili diğer paydaşlar bulunuyor. Bu çeşitlilik, derneğin sektördeki gücünü artırırken, değerli iş birlikleri ile sektörel etkinliğini de artırıyor.

Kozmetik ürünlerde güvenlik ve kalite standartlarını sağlamak için KÜAD’ın aldığı önlemler nelerdir?

KÜAD, üyeleri arasında güvenlik ve kalite standartlarını sağlamak için çeşitli önlemler alıyor. Bu önlemler arasında üyelerin ürün kalitesini artırmaya yönelik eğitimler düzenlemek, uluslararası kalite standartlarını takip ederek sektörel bilinçlendirmeyi sağlıyor.

KÜAD’ın kozmetik endüstrisindeki yenilikçi ve trend belirleyici rolü nedir?

KÜAD, çatısı altında markalaşma, örgütlenme, akademi, sürdürülebilirlik, mevzuat, başlıkları altına komite çalışmalarına sahip ve bu anlaşmada çalışan yaklaşık 150 kişilik bir kadroya sahibiz. Tüm bu komitede rol alan birbirinden değerli, kendi alanlarına profesyonel çalışmalara sahip arkadaşlarımız, yaptıkları çalışmalar ile sektörü bilinçlendirerek kozmetik endüstrisinde yenilikçi ve trend belirleyici bir rol oynuyor. Üyeleri, sektöre yenilikçi fikirler sunarak trendleri belirlemede öncü bir rol üstleniyor ve sektörün gelişimine katkı sağlıyor.

Kozmetik sektöründe kadın liderliğinin önemi hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kadınların, daha fazla çocuk bakımı sorumluluğu üstlenme eğilimi, ayrımcılık ve önyargılar nedeniyle, kadınlar işgücünün %40’ını oluşturmasına rağmen küresel olarak üst düzey yönetici pozisyonlarının yalnızca %23’üne, müdürlük pozisyonlarının ise %29’una sahip olduğunu biliyoruz. Ancak, kadın liderliği kozmetik sektöründe oldukça yüksek. Şanslı bir sektördeyiz ki sektörün genellikle kadın tüketicilere yönelik olması da önemli bir rol alıyor. Kadın liderler, sektördeki tüketici ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilir ve sektördeki dengeleri değiştirebilirler. Güzelliğin sınır taşımayan gücü, Kadın liderlerimizin emeği ile her geçen gün büyümeye devam ediyor.

KÜAD’ın gelecekteki hedefleri ve stratejik planları nelerdir?

KÜAD’ın gelecekteki hedefleri arasında Türk kozmetik sektörünü daha da geliştirmek, uluslararası alanda iş birliklerine imza atmak, sektörü bilinçlendirmek, sürdürülebilir ürünler, sürdürülebilir işletmeler ve markalar konusunda daha fazla çalışma yapmak yer alıyor. Sadece üreticileri değil tüketicilerin bilinçli kozmetik ürün kullanma konusunda da fark yaratmak istiyor.

Kozmetik sektöründe dijitalleşme ve teknolojinin rolü hakkındaki düşüncelerinizi paylaşır mısınız? KÜAD, bu alandaki gelişmelere nasıl adapte oluyor?

Dijitalleşme ve teknoloji kozmetik sektöründe önemli bir rol oynuyor. KÜAD, üyelerini dijitalleşme konusunda bilinçlendiriyor, sektördeki dijital trendleri takip ediyor ve üyelerini bu alanda destekliyor.

Genç girişimciler ve kariyerlerine yeni başlayanlar için kozmetik endüstrisindeki fırsatlar hakkında önerileriniz nelerdir?

Genç girişimcilere ve kariyerlerine yeni başlayanlara kozmetik endüstrisinde başarılı olabilmeleri için sürekli öğrenmeye ve yeniliklere açık olmalarını, sektördeki trendleri takip etmelerini ve girişimcilik ruhunu korumalarını öneririm. Ayrıca sektördeki deneyimli kişilerle iletişim kurarak mentorluk almaları da faydalı olabilir.

PAYLAŞ