Öğrenilen Lezzet

Writer: Sevil Balaban

Date: 09/08/2022

PAYLAŞ

Hülya Acar / USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi) Genel Koordinatörü

Röportaj: Sevil Balaban / sevil.balaban@nyxmag.com

Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi – USLA otelcilik ve yiyecek içecek sektöründe sertifikalı ve diplomalı eğitimler veriyor. “Eğitimde ilk öğrenilecek şey, öğrenmenin hiç bitmeyeceği” düsturuyla yönetilen akademide profesyonel eğitim programları olduğu gibi, girişimcilere özel bazı kurslar da var.

Dünyanın farklı ülkelerinden öğrencileri, yerli ve yabancı mutfak sanatları ve ağırlama profesyonelleri ile çok uluslu ve çok kültürlü bir ortamda buluşturan USLA, sektördeki profesyonel anlayışı daha üst seviyelere taşımayı amaçlıyor.

USLA Genel Koordinatörü Hülya Acar ile akademiyi konuştuk.

Türkiye’nin ilk hem yemek hem de ağırlama / servis akademisi USLA’nın kuruluş hikayesi ve misyonu nedir?

USLA 10 yılı aşkın varlığı ile sizin de belirttiğiniz gibi kendi alanının öncülerinden biri… Kurulduğumuz dönemde gastronomi alanında profesyoneller yetiştirenler vardı ancak USLA olarak servis konusunda da eğitimler veren ilk akademi olduk. Haliyle alanımızda gerçekten önemli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahibiz. Felsefemiz ve motivasyonumuz servis ve lezzet alanlarında en donanımlı, en yetkili akademi olmak; var olduğumuz alanlarda başarılarıyla ses getiren mezunlar, sektöre değer katan profesyoneller yetiştirmek… Üstelik verdiğimiz eğitimlerin geçerliliği sadece Türkiye ile sınırlı değil. Öğrencilerimizi dünya standartlarında, uluslararası geçerliliği olan bir akademik müfredatla yetiştiriyor, kariyerlerini yurt dışında devam ettirmek isterlerse bu yönde avantaj sağlıyoruz. Dolayısı ile sizin vesilenizle yeniden vurgulamak istiyoruz ki biz sadece yemek okulu değiliz; otelcilik, yiyecek içecek işletmeciliği, servis gibi gastronomi sektörünün her katmanına yönelik sertifikalı ve diplomalı eğitim programları sunuyoruz. 30 yılı aşkın geçmişiyle ağırlama sektöründe çok önemli bir yeri olan dünyaca ünlü “American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)”’un İstanbul kampüsü olarak Türkiye’nin önemli uluslararası otel işletmeciliği ve aşçılık akademileri arasında yer alıyoruz. Günümüz dünyasında otelcilik ve gastronomi sektöründe meslek edinmek isteyenlerin kariyerleri için bu oldukça önemli… Öğrencilerimize çok uluslu ve çok kültürlü bir ortam sunuyor ve onlara en yüksek donanımla eğitimler veriyoruz. Sürekli gelişen, değişen ve büyüyen otelcilik, yeme-içme sektörlerinin dinamiklerini en güncel şekilde öğrencilerimize aktarıyor, profesyonellik ve kaliteli hizmet anlayışı konusunda fark yaratacakları bilgileri veriyoruz.

USLA olarak tedarikçilerimize ve iş ortaklarımıza da çok önem veriyoruz. Kurduğumuz iş birlikleriyle öğrencilerimizin en doğru partnerleri, ekipmanları, çözüm ortaklarını tanımalarını sağlıyoruz. Mezunlarımız, otelcilik ve yeme-içme sektörlerinde, uluslararası kalitede teori ve uygulamalı eğitim almış kişiler olarak, mevcut işgücüne önemli katkılar sağlıyor. USLA olarak bu sayede sektörün ihtiyaç duyduğu kaliteli, nitelikli, donanımlı insan kaynağı ihtiyacını karşılıyoruz.  Uluslararası başarılara imza atan, kendi kategorisinde yeniliklerin öncüsü olan birçok mezunumuz olmasından gurur duyuyoruz. Gelişen dünyaya ve ihtiyaçlara entegre, uzman eğitmen kadromuz ile kariyerinde başarılı olmak isteyenler için sunduğumuz eğitimlerin yanı sıra farklı deneyimler, farklı kültürler ve farklı lezzetler keşfetmek isteyenlere yönelik atölyeler de sunuyoruz. Hem bireysel hem de kurumsal olarak çokça talep gören atölyelerimizi, yeme–içme alanında bildiklerine yenilerini eklemek, sevdikleriyle, arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmek, yepyeni kültürler ve tatlar keşfetmek isteyenler için özenle yönetiyoruz. En başa dönerek USLA olarak kendimizi özetleyecek olursak; yaşınız kaç olursa olsun şayet otelcilik ve yiyecek – içecek sektörlerinde kariyer edinmek istiyorsanız, bunun da hem Türkiye’de hem de tüm dünyada geçerliliği olan bir eğitim olmasını önemsiyorsanız, kariyer değil de bana yeni keşifler lazım diyorsanız ve doğru insanlar, doğru eğitmenlerle beraber yeni lezzetler keşfetmek ve kendimi geliştirmek istiyorum diyorsanız, hem profesyonel eğitimleri ile hem de atölyeleri ile tüm hedeflediklerinizi USLA’da bulacaksınız.

USLA sektördeki hangi ihtiyaç için kuruldu? Hangi eksiklikleri doldurmayı hedefleyerek çıktınız bu yolculuğa?

USLA, sektördeki profesyonel servis ve lezzet uzmanları konusunda yaşanan eksiklik, bu anlamda eğitim almak isteyenlerin uluslararası standart ve donanımda bir okul arayışı üzerine kuruldu. Az önce de değindiğim gibi kurulduğumuz yıllarda yemek odağında eğitim kurumları vardı ancak servis tarafında maalesef ciddi bir eksiklik bulunuyordu. Bununla beraber eğitimlerin geçerliliği Türkiye ile sınırlı kalıyor mezunlar kariyerlerine yurt dışında devam etmek istediklerinde ek bir eğitim daha almak durumunda kalıyorlardı. Bu yüzden kuruluşumuzdan itibaren en önemli misyonumuz servis ve lezzet konusunda olmazsa olmaz eğitimleri öğrencilere en donanımlı şekilde ve uluslararası geçerliliği olan nitelikte sunmak, yerli/yabancı kurumların – işletmelerin ihtiyaç duyduğu profesyonel insan kaynağı eksiğini mezunlarımızla tamamlayarak, sektörün iyi anlamda gelişmesine katkı sağlamak oldu. Her sene eğitim verdiğimiz alanlardaki sektörel ihtiyaçları, gelişmeleri, değişimleri gözlemliyor buna göre hem eğitim müfredatımızı hem de eğitmen kadromuzu geliştiriyoruz. Şu an sektörde yaşanan ve sıkça gündeme gelen en ama en önemli eksiklik kaliteli, nitelikli, donanımlı ağırlama ve servis profesyonelleri… Ne yazık ki bu konuda kurumlar ve işletmeler kadar müşteriler de şikayetçi… İhtiyacı karşılayan profesyonel sayısı oldukça kısıtlı ancak ihtiyaç duyan kurum ve işletme adedi de bir hayli çok… Kurulma amaçlarından biri servis konusunda da profesyoneller yetiştirmek olan bir akademi olarak bu konuda bir şeyler yapmamız ve sektördeki eksikliği gidermemiz gerekiyordu. Sezi Kalkavan önderliğinde yürütülen eğitimlerimizde ağırlama sektörünün tüm kademeleri için yiyecek – içecek yöneticiliği, servis ve hizmet kültürü, misafir ilişkileri başlıklarında profesyoneller yetiştiriyoruz. Tüm eğitimlerimizi teorik bilgilere ek olarak saha gezileri, sektör araştırma ödevleri, interaktif çalışma gruplarıyla uygulamalı yani pratik de edinecekleri çerçevede veriyoruz. Hizmet sektörü yöneticilerinin artık liderlik yetkinlikleriyle donatılması da önemsediğimiz konuların başında geliyor çünkü hizmet vermek, ağırlamak, bilgi kadar doğru ve özenli yaklaşımı da gerektiriyor. Bir masaya nasıl servis açacağınızı veya kahveyi kaç derecede servis etmeniz gerektiğini bilgi düzeyinde bilebilir ve tüm ekibe bunu da öğretebilirsiniz ancak hem çalışan hem de ekip memnuniyetini sağlamak için bunlar yeterli değil. Marshall Goldsmith, hepimize ilham veren kitabında şunu diyor: “Seni buraya getiren şey, buradan ileriye götürmeyecek!” USLA olarak biz kaptan da gemi de hep birlikte kurtulsunlar istiyoruz. Ağırlananın, hizmeti alanın, müşterinin mutluluğu kadar çalışanların ve yöneticilerin de mutluluğunu amaçlıyoruz. Hizmet standartlarının herkes tarafından açık ve anlaşılır olduğu bir çalışma kültürüne aidiyet, güven, birlikte öğrenme gibi değer ve yetkinlikleri de veriyoruz. Böylece artık bizler sadece sektör profesyonelleri değil ağırlama liderlerini de yetiştirmiş oluyoruz.

Eğitimleriniz ve eğitmen kadronuz hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle eğitmen kadromuzdan bahsetmek istiyorum çünkü her biri alanında oldukça kıymetli isimlerden oluşuyor. Kadromuzun önderi Cenk Akkaya… Şunu özellikle söylemeliyim ki iyi bir şef olmak iyi bir şef eğitmeni olmak anlamına gelmez. Hele ki uluslararası geçerliliği olan bir eğitimden bahsediyorsak. Cenk Akkaya bu konuda gerçekten önemli bir referans çünkü hem mutfakta çok iyi bir şef hem de yepyeni profesyoneller yetiştirebilecek donanıma sahip olan iyi bir eğitmen şef… Cenk Akkaya ile beraber oluşturduğumuz, her biri kendi alanlarında uzman ve birbirinden kıymetli yaklaşık 20 kişilik bir eğitmen kadromuz bulunuyor. USLA Akademi Şefimiz Cenk Akkaya ve eğitmen kadromuz ile en donanımlı ve en yetkin eğitim müfredatlarını oluşturuyor, sektörün ihtiyaçlarına yönelik en nitelikli öğrencileri yetiştiriyoruz. Sektörel ihtiyaçlar kadar, gelişen ve güncellenen dünyanın dinamiklerine de uygun en donanımlı eğitimleri sunmaya özen gösteriyoruz. Mesela kurulduğumuz tarihlerde özel yat şefliği daha yeni yeni konuşulmaya başlanırken, öngörümüz ve mezunlarımıza daha iyi kariyer imkanları sunmak adına bu konuda en yetkin eğitmenler ile International Yacht Training (IYT) Superyacht Chef sertifikalı Yat Aşçılığı eğitimini başlattık. Benzer konularda müfredatımıza eklemeler yapmaya, hem o alanda kariyer edinmek isteyenlere doğru eğitimi vermeye hem de sektöre donanımlı, eğitimli profesyoneller kazandırmaya değer veriyoruz. Şu an kayıtları devam eden eğitimlerimiz arasında Profesyonel Aşçılık, Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik, Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık, Uzun Dönem Pastacılık ve Ekmekçilik, Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi, Yiyecek – İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Bar ve Miksoloji Eğitimi, SCA Sertifikalı Barista Eğitimi, İleri Seviye Pizza Eğitimi, Mutfağa İlk Adım Aşçılık, Mutfağa İlk Adım Pastacılık ve Ekmekçilik, Servis ve Ağırlama Eğitimi, Master Şef vb. gibi eğitimler yer alıyor.Profesyonel eğitimlerimiz sonbahar – kış ve ilkbahar – yaz olarak 2 döneme ayrılıyor; buna göre de kayıt dönemleri güncellenerek hem sosyal medya hesaplarımızdan hem web sitemizden duyuruluyor, ayrıca 0212 211 87 52 numaralı telefonumuzdan bize ulaşanları yönlendirerek yardımcı oluyoruz. Eğitimlerimizin hepsi MEB sertifikalı. Bununla birlikte mezunlarımızın yurt dışında kariyer edinmelerini, iş bulmalarını sağlayan AHA (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)” sertifikasını da verme hakkına sahibiz. AHA sertifikası ile mezunlarımız eğitimleri sırasında staj imkanı dahil seçtikleri eğitim dalına göre Amerika’da, İspanya’da ve Portekiz’de çalışma imkanı da buluyorlar. 

Ağırlama ve servis eğitiminden biraz daha bahseder misiniz? Gastronomi ve turizm – otelcilik tarafında bu gerçekten de önemli bir konu; nedir bu konudaki farkınız?

Tabii ki… Dediğiniz gibi artık günümüz dünyasında nitelikli ağırlama ve servis profesyoneli bulmak daha da güç… Bunun sebebi eskiye nazaran daha fazla işletme ve kurumun olması, beraberinde var olan nitelikli profesyonel adedinin yetersiz kalması, sektörde var olanların çoğunun alaylı ya da geçici bir kariyer olarak çalışarak bu konuda kendilerine yatırım yapmamaları… Öncelikle müşteri memnuniyetini ve sadakatini sağlayan en temel faktörlerin başında gelen servis ve ağırlama gerçekten de önemsenmesi gereken bir konu. Kurumların şikayetçi oldukları ve ihtiyaçlarını çok sık dile getirdikleri nitelikli servis ve ağırlama profesyoneli ihtiyaçları için USLA olarak yetiştirdiğimiz mezunları işe almaları, ek olarak var olan çalışanlarını da istedikleri yönde geliştirmek adına bu eğitimlerimize yönlendirmeleri sektörün de gelişimi açısından en sağlıklı ve verimli sonuçları sağlayacaktır. Biz bunu birebir edindiğimiz deneyimlerden görüyor ve gözlemliyoruz; gerçekten de mutfağın ve işletmenin vitrini olan bu kişiler başarının olmazsa olmaz temel taşlarından. Mezunlarımız ile birçok kurum ve işletmenin olumlu yönde gelişmeler yaşadığını takip ediyor olmak USLA olarak hepimizi motive ediyor çünkü bu konudaki en önemli amacımız ağırlama sektörünün tüm kademeleri için yiyecek – içecek yöneticiliği, servis ve hizmet kültürü, misafir ilişkileri başlıklarında profesyoneller yetiştirerek sektörün iyi yönde gelişimine katkı sağlamak. Aynı diğer tüm eğitimlerimizi de olduğu gibi ağırlama ve servis eğitimlerimizde de sadece teoriyle sınırlı kalmıyor işe en donanımlı durumda başlayacakları şekilde pratik edinmelerini de sağlıyoruz. Alanlarında örnek olan yerlere saha gezileri yapıyor, sektör araştırma ödevler veriyor, interaktif çalışma gruplarıyla uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Hizmet standartlarının herkes tarafından açık ve anlaşılır olduğu bir çalışma kültürüne aidiyet, güven, birlikte öğrenme gibi değer ve yetkinlikleri de ilave ediyoruz. Böylece sadece sektör profesyonelleri değil ağırlama liderlerini de yetiştirmiş oluyoruz.

Eğitimleriniz derslerle sınırlı mı yoksa staj programı da var mı?

USLA olarak akademi kültürümüzde teori kadar pratik de bizler için her konuda çok önemli… Yetkin profesyonellerin sektöre hızla dahil olarak iyi yönde gelişimine katkı sağlamaları için bilgilerini de deneyimlemeleri, realitede neyin ne olduğunu tecrübe ederek pratiklik kazanmaları gerekiyor. Bu yüzden bilgilerimizin verildiği akademik takvimimize sahada gözlem yapacakları, yakından tanıyacakları organizasyonları da dahil ediyor MEB ve AHA-IHMS sertifikalarımız kapsamında staj olanakları sunuyoruz. Profesyonel konuda eğitim almak isteyenler hangi alanda bilgi almak isterlerse bizlere 0212 211 87 52 numaralı telefonumuzdan ulaşabilir; kariyer danışmanlığı konusunda uzman ekiplerimiz yapacakları yönlendirmeleri ile onlar için en ideal olan seçenekleri sunacak, maksimumda yardımcı olacaklardır.

Yurtdışında da staj programlarınız var mı?

Elbette… AHA (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS) sertifikamız sayesinde öğrencilerimize Amerika’da, İspanya’da ve Portekiz’de staj ve iş imkanı sağlıyoruz. Mesela Amerika stajında, Marriott, Hilton, Ritz Carlton, Westinn, Starwood, Holiday Inn ve Radisson gibi dünyaca ünlü otellerin ABD’deki şubelerinde, zincir işletme ve prestijli restoranlarında staj yaparak alanlarında önemli tecrübeler ediniyorlar. İspanya ve Portekiz stajlarımızda ise Michelin yıldızlı restoranların ve dünyaca ünlü zincir otellerin İspanya’daki ve Portekiz’deki şubelerinde staj yapıyorlar.

Öğrencileriniz eğitimin sonunda nasıl bir belge alıyorlar?

Öğrencilerimiz akademik eğitimlerinin sonunda, USLA Akademi Diploması, MEB onaylı eğitim sertifikaları ve AHA (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS) sertifikaları ile mezun oluyorlar. Bunun yanı sıra eğitim dönemlerinde öğrencilerimizin gelişimlerine katkı sağlamak adına yürütmüş olduğumuz programlarımız var. Öğrencilerimiz Ek-Biç-Ye-İç ekibi ile ortaklaşa yürüttüğümüz Tarla eğitimi, Temel Seviye Şarap Eğitimi, çalışma hayatında önem düzeyi yüksek olan İş Sağlığı ve Güvenliği ve Gıda Su İşlerinde Çalışanlar için Hijyen Eğitimi gibi eğitimleri alarak ek sertifikalarını almaya hak kazanıyor. Dolayısıyla iş hayatına atılmak üzere tam donanımlı bir şekilde mezun oluyorlar. Mezuniyet sonrası almış oldukları MEB onaylı sertifika ile Mesleki Eğitim Merkezleri’ne müracaat ederek Ustalık Belgesi Denklik Başvurusu yapabiliyor, almış oldukları eğitim sonunda ‘ustalık’ unvanı almaya hak kazanabiliyorlar.

American Hospitality Academy sertifikasının önemine yeniden değinirsek… AHA – IHMS sertifikasıyla mezun olmak nasıl bir avantaj sağlıyor?

USLA’yı diğer benzer akademilerden ayıran en önemli özelliklerden biri AHA – IHMS sertifikası… 30 yılı aşkın uluslararası bir kurum olan AHA (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)” sertifikası sayesinde USLA’dan mezun olanlar sadece Türkiye’de çalışma ve staj imkanı bulmakla kalmıyor, eğitimleri sırasında yurt dışında staj imkanı dahil seçtikleri eğitim dalına göre Amerika’da, İspanya’da ve Portekiz’de iş bulabilme yeterlilikleri de oluyor.

Eğitimleriniz mezunlarınıza sektörde ne gibi avantajlar sağlıyor?

USLA mezunları hem MEB sertifikası hem de alanlarında verilen uluslararası sertifikaları ile daha eğitimleri sırasında en iyi yerlerde staj yapma avantajı buldukları gibi mezun olur olmaz da aldıkları en üst düzey eğitim sayesinde ve akademik, idari kadromuzun referanslarıyla oldukça iyi işler buluyorlar. Bununla beraber USLA eğitim müfredatı en ince ayrıntılarla ve global çerçevede hazırlanan içerikleri kapsadığı gibi teorinin pratikle buluşması noktasında saha deneyimleri, incelemeleri gibi yapıları da kapsıyor. Bu da böylelikle mezun olanın işe başlar başlamaz etkin bir şekilde performans sergilemesini önemli boyutta destekliyor. Uygulamalı restoran ve servis alanlarımız öğrencilerimiz için müşteri deneyimi sağlıyor. Eğitmenleri dışında birebir müşteriye servis ettiklerinin ne gibi reaksiyon aldığını gözlemleme şansı buluyor, bu anlamda kendi tekniklerini daha da geliştirebilme şansını yakalıyorlar.

USLA’yı tercih eden şef adayları hangi nitelikler ve ayrıcalıklarla mezun oluyor?

Öncelikle 10 yılı aşkın bir akademinin mezunu olmak ve her biri alanında uzman USLA eğitmenlerinin bilgi birikimine ulaşmak öğrencilerimizin bizi tercih etme sebeplerinin başında geliyor. Bununla beraber hep değindiğim gibi Amerika, İspanya ve Portekiz’de çalışma geçerliliği sağlayan, herhangi bir formasyon gerektirmeyen AHA (American Hospitality Academy International Hotel Management Schools (AHA-IHMS)” sertifikası gibi önemli belgelerle mezun oluyor, kariyerlerinde şayet bir gün yurt dışında çalışmaları gerekirse bunun için ayrıca bir formasyon, eğitim almak zorunda kalmayarak hem zaman kaybetmiyorlar hem de kariyerlerinde karşılarına çıkan fırsatları hızla değerlendirerek kendi kategorilerinde öne çıkıyorlar. İdari ve akademik kadro olarak yetiştirdiğimiz şeflerin ve profesyonellerin her birinin Türkiye’de önemli başarılara imza attıklarını, yurt dışında kariyer edinenlerin Türkiye’yi dünyada gururla temsil ettiklerini, Türk mutfağını dünyaya en iyi şekilde tanıttıklarını, başarılı işletmelere sahip olduklarını gayet iyi gözlemiyor ve gurur duyuyoruz. Yine değinmek istediğim ve bu sorunun yanıtı olarak özellikle eklemek istediğim diğer konu da öğrencilerimize eğitimleri boyunca hem Türkiye’de hem de dünya çapında staj imkanları sağlıyoruz. Bu da gastronomi dünyasında çok önemli bir konu; eğitim aldığınız kurum, mesleğe adım atmanız için verdiği eğitim kadar staj imkanı da sağlamalı çünkü ancak bu şekilde sektöre daha sağlam adım atar, kariyerinize hem teorik hem de pratik noktasında maksimum tecrübeyle başlarsınız.  

Eğitim dışında hobi olarak kendini geliştirmek isteyenler için neler sunuyorsunuz?

Kariyer hayatına yeni başlayacak olan ya da kariyerini geride bırakarak yepyeni bir kulvarda ilerlemek isteyenlerin tercih ettiği üst düzey eğitimlerimiz kadar ben kariyerimden memnunum ama yiyecek – içecek konusunda yeni keşiflere de açığım bildiklerimi de geliştirmeye varım diyenlerin tercih ettiği atölyelerimiz var. Genel anlamda workshop denilen ama bizim atölye demeyi tercih ettiğimiz bu taraf gerçekten de bir gelenin bir daha geldiği çünkü her seferinde yeni bilgiler, teknikler öğrendiği, sosyalleşerek yeni arkadaşlıklar edindiği atölye sonunda da hazırladıklarını keyifle yediği bir renkliliğe sahip. Her ay mevsime göre yeni eklediğimiz atölyelerimiz olduğu gibi menü tarafında mevsimsel değişiklikler gösteren ama konsepti ve keyfi hiç değişmeyen ikonik atölyelerimiz de bulunuyor. Radyoda Müzeyyen, Edinburgh Kokteyl, Los Altos Kokteyl, La Habana Kokteyl, London Dry Kokteyl, Party Foods, En Sevilen Lezzetler, Meksika Mutfağı, Sokak Lezzetleri, Tapas, Bi Dolu Cupcake, Taze Makarnalar, Gurme Burgerler, Uzakdoğu Mutfağı, Kahveye Eşlik Eden Lezzetler, Denizden Babam Çıksa, Bıçak Kullanma ve Kesim Teknikleri, Gülümseyin: Cheesecake!, Fransız Mutfağı, Akşama Ziyafet Var, Trend Pastalar, Çizme’ye Gidiyoruz! İtalyan Lezzetleri, Dolce Vita! İtalyan Tatlıları gibi oldukça geniş bir çeşitliliğimiz var. Bu arada kurumsallardan da yani şirketlerden de atölyelerimiz için ciddi talep alıyoruz. Şirketler, çalışanları için atölyelerimizi tamamen rezerve ederek hem ekip içi motivasyon hem ekip koordinasyonu, konsantrasyon, takım çalışması gibi birçok yönde verim alıyorlar. Atölyelerimizdeki amacımız insanların yeme – içme alanında kendilerini geliştirirken, aynı zamanda güzel zaman geçirmeleri… Doğru tekniklerin ve bilgilerin, anlaşılır ve keyifli bir şekilde aktarıldığı, günün sonunda atölyeye katılanların hem kendi hem de sevdikleri için yapabilecekleri yeni reçeteleri öğrendikleri, beraberinde yeni arkadaşlıklar edindikleri, sosyalleştikleri ve de güzel, eğlenceli zaman geçirdikleri, üstüne yaptıklarını da atölye sonu keyifle yedikleri bir dünyamız var; bu da gerçekten insanları çok mutlu ediyor. Nasıl yemeğin mutlulukla bir ilgisi olduğu gerçeği varsa, yemek yapmanın birçok insanda özellikle de yoğun çalışan beyaz yakalılarda terapi etkisi gösterdiğini gözlemiyoruz.  Atölyelerimizle ilgili aldığımız yorumlar bizi çok mutlu ediyor. Sizin aracılığınızla çok sık gelen bir soruyu da yanıtlamak istiyorum; sürekli güncellenen atölye takvimlerimizi ve içeriklerini @uslaakademi adresli Instagram hesabımızdan takip edebilir, beğendikleri ve sevdiklerine hediye etmek istedikleri atölyeler için https://korvo.co/uslaakademi linki üzerinden bilet alabilirler.

Gastronomi alanında girişimcilik yapmak isteyenlere yönelik eğitimleriniz de var mı? Onlara ne gibi önerileriniz oluyor?

Olmaz olur mu elbette var. Öğrencilerimizi bu anlamda ikiye ayırabiliriz; kariyerine şef olarak başlayan ama ileride kendi işletmesini açmak isteyenler, bir de direkt kendi işletmesini konusuna hakim bir işletmeci olarak açmak isteyenler… Bu noktada kişilerin ve sektörün ihtiyaçlarını doğru analiz ederek girişimcilik tarafında da eğitimler vermeye özen gösteriyoruz. Buna göre mevcut müfredatımızda girişimcilere yönelik sunduğumuz eğitimler arasında Yiyecek – İçecek İşletmeciliği, Girişimcilere Özel Aşçılık ve İşletme Yönetimi, Girişimcilere Özel Pastacılık ve Ekmekçilik İşletme Yönetimi bulunuyor.

Dile kolay 10 yılı aşkın süredir mezunları ile hem yurt içi hem de yurt dışı sektöre profesyoneller kazandıran USLA’da dünden bugüne yaşanan değişimleri özetlersek neler söylersiniz?

Pandemiyle beraber USLA için önemli bir dönüşüm başlattık. Hali hazırda bu dönüşümü istiyorduk ancak pandemiyle beraber her şey tamamen değişti; işletmecilik anlayışları, müşterilerin talepleri, beklentileri, yaşam tarzlarımız, alışkanlıklarımız, hizmet yaklaşımları ve daha birçok konu… Bu yüzden biz de hepsini bir arada ele aldık ve yeni dünyayla uyumlu bir USLA dönüşümünü başlattık. Kurumsal kimliğimiz yani logomuz, marka dünyamızı tamamlayan renklerimiz, yazı karakterimiz, sosyal medya kanallarımız, web sitemiz, eğitim müfredatımız, akademi kadar alanımızdaki uzmanlıkla sunduğumuz danışmanlık gibi hizmet tanımlarımız ve elbette tüm dünyamızın yer aldığı çatımız yani yeni kampüsümüz olan Kanyon, dönüşümümüzde yer alan en önemli kodlarımız… Bu yüzden 2022 yani pandeminin bitişi bizim için yeni milat da diyebiliriz 😊  

Az önce de değindiğiniz gibi ve herkesin de heyecanla beklediği Kanyon’da açılacak olan yeni yerinizi biz de çok merak ediyoruz. Kanyon’da bizi neler bekliyor?

Yeme – İçme sektörünün ihtiyacı olan her alanda faaliyet gösteren, eğitim ve uygulamalı eğitim bölümlerinin yaratıldığı, birebir de insanların gelip alışveriş yapacağı, bir şeyler yiyip, bir şeyler içerek sosyalleşecekleri dolu dolu, bir o kadar da renkli bir yaşam alanı projesi Kanyon USLA kampüsü… Bu kampüsümüzle alanımızda yine bir ilke imza atmak için heyecanla geri sayımdayız…  Kanyon’un kurumsal bakış açısı, etkinlik merkezi olması ve en önemlisi bulunduğu merkezi konum itibari ile USLA’yı geleneksel bir gastronomi akademisi olmanın ötesine taşıyacağına inancımız sonsuz… Bununla beraber gerçekten bizlerin de hem idari hem de akademik kadro olarak özenle yönettiği, geliştirdiği bu yeni kampüs projesinin başka bir benzeri henüz Türkiye’de yok… Eğitim alan öğrencilerimizin ya da günlük etkinliklerle, atölyelerle USLA’da vakit geçirenlerin favori buluşma noktası, sosyalleşme adresi haline gelecek bu yeni kampüs… Yeni nesil profesyonel mutfak tasarımlarıyla öğrencilerimiz için çok daha verimli olacak öğrenim alanları oluşturduk. Bununla beraber kendimize ait yeni bir kahve markası yarattık; adı da SKOLA… Ek olarak kendi çikolatalarımızı da üreterek Kanyon’daki kampüsümüzde satışa sunacağız.

Son olarak USLA birçok işletme ve restorana da danışmanlık veriyor. Bu konuyu referanslarınızla biraz daha açar mısınız?

Evet bu konuda aslında çok önemli kurumlara danışmanlıklar veriyoruz yani USLA olarak sadece öğrencilere profesyonel eğitimler sunan, gastronomi konusunda yeni keşifler için eğlenceli ve nitelikli atölyeler veren bir akademi olmanın da ötesinde turizm, yeme – içme sektöründe yeni açılacak veya hali hazırda var olan kurumlara hem servis ekibi hem işletme ekibi hem mutfak konularında anahtar teslim danışmanlık veriyoruz. Referanslarımız arasında Tazelenme Üniversitesi, Gaziantep Ticaret Odası Gastronomi Akademisi, The Bay Beach Clup, Zoya’s House, Perdue Hotel gibi birçok önemli kurum yer alıyor. Fethiye’deki 60 yaş ve üstü bireylerden oluşan Tazelenme Üniversitesi’nde verdiğimiz eğitimler fermantasyondan pişirme tekniklerine kadar uzanan bir içerikten oluşuyor. Bu eğitimlerin hepsini de haftada bir gün ve online veriyoruz. Nişantaşı’ndaki Zoya’s House’a menü oluşturma ve geliştirme, ekip – personel oluşturma konusunda insan kaynakları danışmanlığı, personel eğitimleri, tedarikçi ve stok yönetimleri gibi oldukça kapsamlı bir şekilde danışmanlık verdik. Gaziantep Ticaret Odası ile yaptığımız çalışma kapsamında bünyesinde bulunan GAGA yani Gaziantep Gastronomi Akademisi’nin eğitmen kadrosuna yönelik danışmanlık ve mentörlük yapıyoruz. Bizim için oldukça değerli olan bir diğer referansımız ise Korunmaya Muhtaç Çocuk Eğitimimiz… Korunmaya muhtaç çocuklar için özel olarak geliştirdiğimiz bu projede, çocuklara ön mesleki eğitimler veriyor, topluma kazandırılmaları yolunda destekliyoruz. Aşçılık, pastacılık ve ekmekçilik, barista gibi eğitimlerle kurguladığımız bu projenin sonunda başarılı olan öğrencilerin her biri hem USLA hem de İş-Kur vasıtasıyla işe yerleştirilerek meslek edinmeleri sağlanacak.

PAYLAŞ